Zdokonalené hnací ústrojí od společnosti Volvo Trucks zvyšuje výkon a snižuje spotřebu paliva

29 července 2016, 10:02

Jedinečné hnací ústrojí vyvinuté společností Volvo Trucks je efektivnější než kdy předtím. Poslední generace motorů Euro 6 a integrovaná inteligentní převodovka Volvo I-Shift jsou dalším krokem, který společnost Volvo Trucks učinila na cestě za efektivní přepravou.

Spojení dobrých jízdních vlastností s hospodárným využitím paliva představuje daleko lepší výsledek, než kdybychom se soustředili pouze na jízdní vlastnosti, či pouze na hospodárné využití paliva", říká Claes Nilsson, prezident a výkonný ředitel společnosti Volvo Trucks. „Společnost Volvo Trucks se pro úspěch v obou oblastech rozhodla již dříve. A právě proto si všechny činnosti spojené s vývojem a výrobou celého hnacího ústrojí řídíme sami. Jsme díky tomu schopni zajistit optimální integraci a komunikaci motoru a převodovky a můžeme neustále dolaďovat hardware i software tak, abychom dosáhli výsledku v podobě nejlepšího možného poměru dobrých jízdních vlastností a nízké spotřeby paliva."

Integrované hnací ústrojí tvoří vylepšený motor Euro 6 a jedinečná převodovka I-Shift společnosti Volvo. Motor je perfektní ukázkou toho, jak lze pomocí několika krůčků vpřed dosáhnout nakonec velkého zlepšení. Dvěma z nejvýznamnějších úprav motoru D13 jsou zvýšený kompresní poměr (verze motoru s výkonem 420 a 460 koňských sil) a optimalizované turbodmychadlo (verze motoru s výkonem 500 a 540 koňských sil).

Pro řadu našich zákazníků je konstantní vysoká průměrná rychlost důležitá z hlediska úspory času. Času, který může být pro přepravní zakázku tím zásadním kritériem. Zároveň je však důležité nezapomínat na co nejnižší spotřebu. Povedlo se nám vyvinout motor a převodovku, které plně využívají svého společného potenciálu a zaručují tím větší efektivitu přepravy," uvádí Mats Franzén, produktový manažer pro součásti hnacího ústrojí a motory ve společnosti Volvo Trucks.

Množství paliva, které lze díky nejnovějším vylepšením ušetřit, se odvíjí od parametrů vozidla a od oblasti jeho využití. U vozidla Volvo FH, které je využíváno pro dálkovou přepravu, lze spotřebu paliva snížit až o 3%. U přepravy těžkých nákladů (například přeprava dřeva) lze dosáhnout ještě větší úspory. Motor je totiž možné doplnit převodovkou I-Shift s plazivými stupni, kterou společnost Volvo Trucks nedávno představila, a také zvedáním dvojité zadní nápravy – jedinečným systémem s řiditelnou zadní nápravou s možností zvednutí.

Dalším důležitým faktorem, který přispívá ke snížení spotřeby paliva, je aerodynamické vylepšení kabiny. Odpor vzduchu roste s vyšší rychlostí mnohem rychleji, než lineárně. Pokud se například rychlost zdvojnásobí, aerodynamické síly se zvýší čtyřikrát. U nákladních vozidel má tato skutečnost na spotřebu paliva největší vliv. „Při práci na aerodynamickém vylepšení vozidla je důležité se na věc dívat komplexně. Abychom mohli určit optimalizace, ze kterých by naši zákazníci těžili co nejvíce, dopodrobna jsme prozkoumali každý detail vozidla," popisuje Anders Tenstam, hlavní výzkumný technik vývoje v oblasti aerodynamiky.

Kvůli plynulejšímu obtékání vozidla vyladila společnost Volvo Trucks spojler předního nárazníku, panely deflektorů, lapače nečistot, zástěrky a také podběhy. Jde o malé detaily, které ale v souhrnu přinášejí zákazníkům velké výhody.

Zákazníci po nás neustále požadují nová řešení, která mají být nejen produktivní, ale také hospodárná. Abychom jim vyšli vstříc, všemožně se zaměřujeme na neustálé zlepšování jízdních vlastností našich vozidel a neopomíjíme ani snahu o dosažení co nejmenší spotřeby paliva," říká Claes Nilsson.

Úpravy na vozech Volvo:

Úpravy motoru Euro 6
Vybrané úpravy motoru Euro 6 (objem 13 l, vstřikování common rail):
– systém vstřikování Common rail pro všechny úrovně výkonu
– zlepšená komprese u motorů D13 (verze se 420 a 460 koňskými silami)
– nové optimalizované turbodmychadlo u motorů D13 (verze s 500 a 540 koňskými silami)
– nižší vnitřní tření díky novým pístům a těsnění klikové hřídele
– aktualizace softwaru a ovládání motoru
– snížení hmotnosti motoru

Převodovka I-Shift je k dispozici ve třech verzích
Převodovka I-Shift od společnosti Volvo Trucks je inteligentní automatizovaná převodovka, která dokáže ve správný okamžik zařadit správný rychlostní stupeň. Převodovka I-Shift je kromě běžné verze, která je k dispozici ve variantách pro různé druhy přepravního využití, k dispozici ještě ve verzi „Dual Clutch" (s dvojitou spojkou) a ve verzi s plazivými stupni. Převodovka I-Shift Dual Clutch je dvouspojková převodovka, která nabízí téměř nepostřehnutelnou změnu rychlostních stupňů. Převodovka I-Shift udržuje točivý moment i během řazení, díky čemuž je optimální volbou pro přepravu s velkými nároky na výkon, vysokou průměrnou rychlost a na časté řazení. Převodovka I-Shift s plazivými stupni byla vyvinuta pro přepravu těžkých nákladů v extrémních podmínkách. Dokáže z klidového stavu rozjet i soupravu, jejíž celková hmotnost dosahuje až 325 tun. Plazivé stupně navíc umožňují jízdu mimořádně nízkou rychlostí.

Vylepšení aerodynamiky
– Spojler předního nárazníku je speciálně navržen v zájmu optimalizace proudění vzduchu pod vozidlem i kolem něj.
– Deflektory byly upraveny tak, aby lépe usměrňovaly proud vzduchu mezi tahačem a přívěsem.
– Lapače nečistot a zástěrky byly navrženy tak, aby snižovaly aerodynamický odpor, aniž by současně ztratily cokoliv ze své funkčnosti.
– Došlo k zakrytí podběhů kol, čímž bylo optimalizováno proudění vzduchu mezi koly a blatníky.

 

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!