Scania Top Team 2015: České finále ovládla sestava z Pardubic

18 února 2015, 22:40

Projít sítem teoretických testů, vyhrát národní finále, zabodovat v evropské konkurenci a nakonec se stát nejlepším týmem mechaniků na světě v rámci soutěže Scania Top Team. K tomuto smělému cíli má po minulém víkendu nejblíže šestičlenná sestava z Pardubic, která si říká příznačně „Perníkáři“.

Soutěž Top Team má v servisní síti Scania obrovskou váhu, protože je dokonalou prověrkou schopností a znalostí všech technických zaměstnanců firmy. Nejde jen o teoretické znalosti nebo praktické dovednosti. Rozhodující jsou také organizace práce a schopnost zvládat stresové situace.

A že se jedná o skutečně velkou akci, to potvrzuje i Radek Liška, ředitel servisních služeb Scania CER (Česká republika, Slovensko a Maďarsko): „Minulý ročník soutěže Top Team probíhal souběžně v 63 zemích světa a zapojilo se do něj téměř čtvrt milionu zaměstnanců společnosti Scania. To jsou čísla, která jen potvrzují velikost celé akce a jsem upřímně rád, že i letos se našel dostatek českých týmů odhodlaných ukázat nejen Evropě, ale i celému světu, jak šikovné mechaniky u nás máme.“

Přes náročné teoretické testy se do českého finále v centrále distributora v Chrášťanech kvalifikovalo šest týmů a útok na příčky nejvyšší se očekával především od předchozích vítězů z Paskova. Ale vzhledem k náročnosti soutěžních úkolů by bylo nerozumné pasovat kteroukoliv ze šesti sestav do role favorita. A co že soutěžící v průběhu soutěže řešili? Museli odhalit skrytou závadu na nákladním vozidle, potýkali se s nefunkčními systémy autobusu, čekal na ně dokonce noční zásah s asistenčním vozidlem u porouchaného tahače a na své si přišli i milovníci teorie a testů.

A aby byl den plný soutěžních klání ještě zajímavější, připravili organizátoři všem týmům i nebodované doplňkové disciplíny – hašení požáru a kurz první pomoci. Tedy úkony, které většina lidí zná velice dobře teoreticky, ale s praktickými zkušenostmi už je to horší.

Kdo se ale v rámci bodované soutěže stal Top Teamem v rámci České republiky? S velmi těsným náskokem zlato vybojovali Perníkáři z Pardubic. Výborně sehraná a skvěle připravená šestice měla toto složení: nehrající kapitán Jaroslav Matěna, kapitán František Kodeš a dále členové týmu Jakub Makán, Stanislav Ambrus, Tomáš Prášek a Petr Lhota.

Sobotní soutěž byla určitě perfektní. Moc se nám líbila a vítězství pro nás bylo překvapení. Zvlášť když jsem pak viděl, že první tři týmy dělilo jen několik málo bodů,“ uvedl kapitán vítězných Perníkářů František Kodeš. Ten si zároveň uvědomuje, že české finále je minulostí a teď je třeba se maximálně soustředit na Evropské finále, které proběhne 14. 3. ve slovenském Senci. V daném termínu se proti našim finalistům postaví nejlepší týmy z Velké Británie, Litvy, Islandu, Estonska, Portugalska, Španělska, Rumunska, Maďarska a Ruska. „Slovensko pro nás bude nová zkušenost a zatím si ani nedokážeme představit, co nás tam čeká. Třeba kolegové z Paskova už evropské finále zažili a na rozdíl od nás by věděli, co je tam čeká. Pro nás bude všechno nové, a proto raději držíme očekávání při zemi,“ dodal k účasti na evropském finále Kodeš.

Tisková zpráva Scania Czech Republic s.r.o.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!