Českým šampionem YETD 2014 je Michal Kyral

9 července 2014, 9:08

Soutěž Young European truck driver, neboli Mladý evropský řidič kamionu už v České republice zná svého vítěze. Z téměř čtyř set přihlášených profesionálních řidičů si nejlépe vedl Michal Kyral, který bude v dubnu příštího roku reprezentovat Českou republiku v Evropském finále. Na horké půdě ve Švédském Södertälje se utká s dalšími pětadvaceti šampiony národních kol.

Šestý ročník evropské části soutěže o titul nejlepšího řidiče pořádané společností Scania je součástí celosvětové rodiny klání probíhajících ve 40 zemích světa. V letošním roce se zaregistrovalo neuvěřitelných 85.000 účastníků. První ročník soutěže se konal před jedenácti jako reakce na iniciativu Evropské komise zaměřenou na zvýšení povědomí o bezpečnosti silničního provozu, hospodárnost provozu a minimalizaci vlivu provozu nákladních vozidel na životní prostředí.

V České republice se letos přihlásilo 397 účastníků, což je oproti předchozímu ročníku nárůst o téměř 20 procent. Všechny soutěžící čekal nejprve náročný teoretický test a na základě výsledků byla vybrána pětadvacítka nejlepších, aby změřili své síly v rámci kvalifikačního kola v Plzni. Tam už nešlo pouze o teorii, ale rozhodující roli hrály praktické dovednosti, především ovládání vozidla a hospodárná jízda. A právě díky vynikajícím výsledkům v hospodárné jízdě se z prvenství radoval Josef Andrle, který společně s dalšími devíti soutěžícími postoupil do Českého finále.

Národní finále hostil nově otevřený servis v Jihlavě a na rozdíl od kvalifikačního kola už šlo skutečně o všechno. Desítka finalistů si totiž moc dobře uvědomovala, že jeden z nich postoupí do evropského finále, kde je hlavní cenou tahač Scania řady R v hodnotě 100.000 EUR. Teoretický test, kontrola vozidla před jízdou, náročné manévrování a poskytnutí první pomoci, to vše bylo třeba zvládnout co nejlépe. Pouze čtyři z desíti finalistů totiž měli šanci postoupit do vyřazovací části, kde šlo o medaile. To nakonec dokázali Michal Kyral, Roman Kůřil, Petr Kopecký a vítěz Kvalifikačního kola v Plzni Josef Andrle.

V boji o pódiová umístění hrálo významnou roli také psychické vypětí, protože proti sobě vždy stáli dva soutěžící, navzájem své výkony viděli a navíc je přímo na místě podporovala více než stovka návštěvníků Jihlavského servisu. A byl to právě stres, který rozhodl, že na nepopulární čtvrté pozici skončil Josef Andrle. Třetí místo si připsal Petr Kopecký a po velmi dramatickém a vyrovnaném souboji získal stříbro Roman Kůřil. Pevné nervy a hlavně vynikající schopnosti znamenaly, že se z vítězství radoval Michal Kyral.

Ani vítěz si ale neodpustil jeden slabší moment, přestože další disciplíny zvládl bravurně. „Z dopolední části jsem měl divný pocit, hlavně z jízdy zručnosti, kde jsem udělal jednu chybu. Naopak první pomoc jsem zvládl docela dobře, lépe, než jsem čekal. Kontrola před jízdou pak pro mě byla hračka, protože se Scanií jezdím už deset let, takže vím, kde co hledat,“ hodnotil své dopolední vystoupení Michal Kyral.

Největší sílu ale prokázal v závěrečném boji o vítězství, kde letmo sledoval i svého soupeře Romana Kůřila. „Když jsem viděl, že kolega srazil i modré kužely, tak jsem věděl, že se můžu trochu uklidnit a jet na jistotu.“ Je třeba dodat, že po postupu mezi čtyři nejlepší Michal Kyral věřil, že právě on může zvítězit. V dubnu příštího roku ho čeká příštího roku Evropské finále ve Švédsku, tam už si ale netroufá odhadovat konečné umístění. „Uvidíme, jak to dopadne. Odhadovat nic nebudu, ale nejlepší by samozřejmě bylo vítězství!“

Velké poděkování patří také partnerům, bez kterých by nebylo možné soutěž Young European Truck Driver 2014 zrealizovat.

Generální sponzor soutěže:    Michelin
Generální partneři soutěže:     IRU, Evropská komise
Lokální partneři:                         Besip, Policie České republiky, ČESMAD, Scania Finance
Hlavní mediální partner:           Český rozhlas 1 Radiožurnál, Zelená vlna
Mediální partneři:                       časopisy Trucker a Truck Magazín

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!