Scania: Chimera burácí vstříc budoucnosti

9 července 2014, 8:03

Chimera je zatím poslední velkolepý show truck od slavného konstruktéra Svempy Bergendahla. Vozidlo má velmi poutavý vzhled a sílu mu dodává spolehlivý motor Scania V8, díky kterému dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 4,6 až 5 sekund.

Toto vozidlo je v pořadí čtvrtý Svempův show truck a dá se očekávat, že stejně jako jeho předchůdci si získá řadu fanoušků po celém světě. Jedinečný tahač debutoval na Trucker & Country Festival ve švýcarském Interlakenu, který se konal o posledním červnovém víkendu.

"Svým jasně futuristickým vzhledem Chimera vyplňuje dosavadní prázdné místo v naší kolekci. Tento show truck je extrémně stylový nejen díky propracovanému designu, ale také zásluhou efektně odhaleného motoru. Jeho pokrokovost je demonstrována použitím vysoce kvalitních materiálů, a že to s technologiemi budoucnosti myslíme vážně, potvrzuje i stoprocentně funkční hybridní pohon,"uvedl Jan Richter, designér společnosti Svempas.

Vývojový tým společnosti Svempas začal na návrhu tohoto tahače pracovat přibližně před pěti lety. Za celou dobu vývoje prošly návrhy četnými změnami a stranou úprav nezůstal ani motor. "Původně jsme měli v plánu směřovat vzhled k retro stylu, ale nakonec jsme se rozhodli pro současný design po všech stránkách," říká Richter. "Náš show truck navíc dostal do vínku ryzí závodní výraz. A i když jsme pečlivě dodržovali základní designový rukopis značky Scania, podařilo se nám udělat pořádný krok vpřed."

Jan Richter, designér ze společnosti Svempas, doufá, že vozidlo udělá na fanoušky stejně dobrý dojem jako předešlé tahače. Přesto připouští, že tento design nemusí být od prvního momentu přijímán s nadšením. "Naši fanoušci očekávají něco neobyčejného a já mohu hrdě prohlásit, že přesně to jim teď nabízíme."

Vozidlo nese jméno mytologického zvířete Chiméry – ta je často popisována jako oheň chrlící tříhlavý kříženec lva, draka a kozy, jež má namísto ocasu hada. Chiméra je dokonce často spojována s ještě mocnějším Gryfem, tedy symbolem společnosti Scania.

Vozidlo Chimera se kromě festivalu v Interlakenu představí i 26. a 27. července na festivalu Truckstar v nizozemském Assenu a od 20. do 23. srpna bude k vidění na akci Elmia lastbil v Jönköpingu ve Švédsku. V Norsku si bude možné vozidlo Chimera prohlédnout od 4. do 9. září na výstavě TRANPORTmessa v Gardemoenu a 12. až 14 září na výstavě Dyrsku'n ve městě Seljord. Chybět samozřejmě nebude ani na závodech tahačů Le Mans’ 24 Heures Camions, a to 11. a 12. října. A s největší pravděpodobností přibudou i další akce.

Scania Chimera – technické údaje
– Motor Scania V8 o objemu 16,4 l, výkon 1460 k, výhledově až 2190 k
– Šest turbodmychadel Holset
– Výfukový systém z nerez oceli
– Upravená 6-stupňová převodovka Allison
– Karoserie vyvinutá společností Laxå Special Vehicles s použitím modifikované kabiny řady P spolu s komponenty kabiny řady R
– Hmotnost 4780 kg, především díky trubkové konstrukci z nerezavějící oceli
– Podvozek s nezávislým zavěšením předních kol A-link, duální tlumiče na každé straně

Tisková zpráva Scania Czech Republic s.r.o.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!