Scania klimatický tunel – od sibiřského mrazu až po saharské horko

15 prosince 2013, 23:07

Klimatický tunel ve Scania technickém centru ve Švédsku je nejnovější investicí společnosti Scania do inovací. Vozidla se zkoušejí v novém klimatickém aerodynamickém tunelu, aby dokázala, že si poradí i s nejextrémnějšími výkyvy počasí ve všech možných zemích.

Na vrcholu "hory", jak se familiárně říká technickému centru společnosti Scania ve švédském městě Södertälje, zuří arktická bouře. Třeskutý mráz (-35 stupňů Celsia) se může rychle změnit v horkou pouštní bouři.V klimatickém aerodynamickém tunelu společnosti Scania je možné nasimulovat jakékoliv klima či počasí. Po letech intenzivních konstrukčních prací je investice za 500 milionů švédských korun připravena vystavit každé zkoušené vozidlo extrémním povětrnostním podmínkám. Jelikož společnost Scania prodává vozidla ve více než stovce zemí, klimatický aerodynamický tunel je důležitým nástrojem pro vývoj vozidel a služeb, přizpůsobených specifickým zákaznickým potřebám a lokálním podmínkám.

„Jde o první klimatický aerodynamický tunel v Evropě, přizpůsobený pro velká nákladní vozidla a autobusy, a pravděpodobně i jediný na světě,“ řekl projektový manažer Lars Hult. Tunel nabízí několik výhod. Zimní testy mohou probíhat uprostřed léta a není třeba převážet modelová vozidla na místo se správným klimatem. Scania se kromě toho nemusí spoléhat na nepředvídatelnost počasí. Toto zařízení sehraje důležitou roli při zdokonalování budoucích vozidel v oblasti spotřeby paliva, delší provozuschopnosti a nižší úrovně hluku a emisí. Tyto parametry se dají měřit a analyzovat v opravdu různých klimatických podmínkách. Komplexní testování zaručí ještě vyšší kvalitu. Dokonce se mohou zkrátit již nyní bezkonkurenční časy vývoje nových produktů. „Možnost opakování je obrovskou výhodou,“ vysvětluje Hult. „Můžeme testovat znovu a znovu ve zcela stejných podmínkách, dokud nezískáme výsledky, které potřebujeme. To by se v reálném prostředí nedalo.“

Klimatický tunel – zima
Další výhodou je, že společnost může testovat vozidla pro nejrůznější provozní podmínky. Pro společnost Scania je důležité testovat výkon nejen podvozku, ale i různých nástaveb pro nákladní vozidla, jako například sklápěčky nákladních automobilů pro stavební a důlní účely, domíchávače betonových směsí a automobily na přepravu dřeva. Autobusy jsou další technikou, jejíž testování bylo až doposud omezeno na přirozené podmínky.

Každé testování v klimatickém tunelu trvá minimálně jeden den a maximálně týden. Po přípravě ve velké přípravné hale se vozidlo zaveze do testovací komory. Poté je zaparkováno na válce – jeden pro každou sadu kol, aby bylo možné simulovat rychlost do 100 km/h, což je pro mnohá nákladní vozidla a autobusy horní hranice.Na začátku přední části komory se nachází obrovská vzduchová tryska s plochou 13 metrů čtverečních, která vyfukuje vzduch na vozidlo. V případě potřeby tryska vystřikuje i sníh nebo déšť.

Software pro komunikaci s vozidlem v tunelu byl vyvinut na půdě společnosti Scania, díky čemuž se testovací zařízení dokáže přizpůsobit změně testovacích vozidel. Erik Söderberg, hlavní konstruktér společnosti Scania, se na projektu podílí od prvotních studií z roku 2008. Zdůrazňuje, že Scania může od nynějška testovat tajné prototypy v reálných podmínkách nebo v podmínkách co nejvíce se přibližujících realitě. „Mnoho testů je ve světě nákladních vozidel úplnou novinkou,“ říká Söderberg. „Například nyní poprvé dokážeme změřit emise v reálných provozních podmínkách. Zejména nám však tento tunel nabízí dosud nepoznanou možnost provádět nejrůznější testy pod jednou střechou, což je opravdu velmi efektivní.“

Tisková zpráva Scania Czech Republic s.r.o.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!