Scania prorazila s plynovými autobusy na norský trh

10 července 2015, 9:25

Scania dodala 36 plynových autobusů firmě Nobina, což je největší autobusová dopravní společnost v severském regionu. Momentálně zaměstnává 7000 lidí a provozuje 4000 autobusů v Dánsku, Finsku, Norsku a Švédsku. Díky této dodávce Scania poprvé prorazila se svými plynovými autobusy na norský trh.

Norsko je zatím poslední zemí, do které Scania dodává autobusy poháněné plynovými motory. V nedávné době realizovala švédská automobilka dodávky plynových autobusů rovněž do vzdálenějších zemí, jako jsou Kolumbie nebi Indonésie.

Nová vozidla Scania OmniExpress 3.20 LE Euro 6 společnosti Nobina mají nahradit starší autobusy působící v lyžařské oblasti jihovýchodně od Osla. Motory nových Scanií mohou jako palivo používat stlačený zemní plyn (CNG) nebo bioplyn. Všechny zmíněné typy plynů významně přispívají ke snížení emisí skleníkových plynů a hluku.

Výhody plynu jako paliva pro autobusy však nejsou zřejmé pouze ve výše zmíněných zemích. Také v České republice roste poptávka po autobusech zejména na CNG, a to jak v městské, tak v meziměstské dopravě.

„Česká republika už má v tuto chvíli poměrně hustou síť čerpacích stanic na CNG,“ uvedl Lukáš Martinů, manažer prodeje autobusů společnosti Scania Czech Republic, s.r.o. „I proto jsou autobusy na plyn pro mnohé dopravce velice zajímavou alternativou. Kombinují nízké provozní náklady, nízké emise CO2 a minimálně v okolí větších měst není sebemenší problém s doplňováním paliva.“

Společnost Scania aktuálně nabízí 2 modely plynových autobusů. Pro městskou a příměstskou dopravu se jedná o vozidlo Scania Citywide, které je možné dodat hned v několika konfiguracích. Řada Scania Citywide nabízí zákazníkům širokou paletu přepravních řešení na bázi autobusů s délkou od 10,9 do 18,1 m, které mohou být vybaveny plynovými motory Euro 6 o výkonu 280 k a 320 k. Autobusy Scania Citywide jsou dostupné ve verzi se sníženým prahem pro nastupování (LE – low entry) a nízkou podlahou (LF – low floor). První verze se často používá na příměstských linkách, zatímco ta druhá v městském prostředí.

Pro meziměstskou dopravu je pak velice vhodná Scania OmniExpress dostupná se standardní výškou podlahy nebo ve verzi LE (low entry). I zde je možné uzpůsobit délku vozidla dle konkrétních potřeb přepravce od 11 až do 15 m. Hlavními výhodami CNG motorů Euro 6 společnosti Scania je velký akční rádius (dle velikosti nádrží až 700 km), o 5-10% nižší spotřeba oproti plynovým motorům EEV a rovněž lehká konstrukce. Protože Scania u všech svých vozidel a jednotlivých součástí úspěšně využívá modulární systém, tak je plynový agregát velmi podobný standardnímu dieselovému motoru – odlišných je méně než 40 dílů.

„Plynové autobusy Scania jsou velmi ekonomické, spolehlivé a nevyžadují žádnou zvláštní péči,“ dodává Lukáš Martinů. „A když už je potřeba servis, tak má Scania v České republice hustou síť osmnácti oficiálních servisů, ve kterých jsou všechny náhradní díly dostupné prakticky okamžitě.“

Tisková zpráva Scania Czech Republic s.r.o.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!