ČESMAD BOHEMIA: Francie ukončila volný pohyb osob a zboží

4 července 2016, 17:22

1. července vstupuje ve Francii v platnost zákon nazývaný Loi Macron, kterým de facto Francie ruší dohody o volném pohybu osob, zboží a služeb.

Nejenže tento zákon požaduje, aby všichni řidiči byli placeni podle francouzských zákonů, tedy minimálně cca 50.000 Kč měsíčně, ale také pro všechny zahraniční dopravce zavádí nesplnitelné byrokratické povinnosti, znemožňující vjezd do Francie. Mezi ně patří ustanovení odpovědného zástupce přímo ve Francii, vybavení řidiče dokumenty ve francouzštině obsahující osobní údaje řidiče i zaměstnavatele, podrobnosti o mzdě, cestovních náhradách, stravném, ale také překlad pracovní smlouvy řidiče, případně i smlouvy kolektivní.

Evropská unie je překvapena Brexitem, ale přitom nečinně přihlíží, jak si její členové budují další nové byrokratické bariéry. Je snad myslitelné, aby řidiči mezinárodní kamionové a autobusové dopravy byli v blízké budoucnosti vybaveni dokumenty ve všech 24 oficiálních jazycích EU, navíc obsahujícími citlivé údaje a neveřejné obchodní informace?

Na adresu Británie německá kancléřka Angela Merkelová řekla: „Kdo vystoupí z Evropské unie, nemůže očekávat, že se zbaví povinností, ale bude nadále užívat všech práv.” K tomu dodává generální tajemník Sdružení ČESMAD BOHEMIA Vojtěch Hromíř: „Je zajímavé, že i přesto Německo vnucuje svůj zákon MiLoG a Francie obdobný zákon Loi Macron ostatním členským zemím EU, byť nejsou kompatibilní s unijním právem a narušují legislativu jednotlivých států. A tato šikana je zaměřena i na země, které z Unie zatím nevystoupily. S takovýmto přístupem jich patrně bude rychle ubývat.” Protože je situace zcela akutní a zítra budou ve Francii tisíce českých vozidel, obrátil se prezident Sdružení Vladimír Starosta na premiéra Sobotku se žádostí o jeho osobní intervenci na nejvyšší mezinárodní úrovni.

Text dopisu premiérovi Sobotkovi

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!