Scania byla hrdým partnerem soutěže Autoopravář Junior 2014

14 května 2014, 13:26

Každý zaměstnavatel působící v automobilovém průmyslu si je moc dobře vědom, že největším bohatstvím jsou šikovní a kvalifikovaní pracovníci. A proto trojice společností Scania, Bosch a Škoda Auto i v letošním roce přispěla k organizaci prestižní soutěže Autoopravář Junior pro žáky a studenty odborných učilišť a středních škol. Věhlas a dobré jméno tohoto tradičního klání potvrzuje i fakt, že v letošním roce to byl už dvacátý ročník soutěže.

Jako obvykle se o co nejlepší umístění chtělo poprat téměř 4500 účastníků ze všech koutů České republiky. Nejprve ale museli uspět v jednotlivých školních a krajských kolech, ze kterých se kvalifikovali jen ti nejlepší do národního finále. A protože organizátoři chtěli zajistit pro všechny soutěžící stejné podmínky, tak finále, podobně jako v loňském roce, nehostila žádná ze zúčastněných škol, ale Service Training Center společnosti ŠKODA AUTO a.s. v Kosmonosech. Snahu o maximální objektivitu ostatně potvrzuje i Jan Jetmar, technický manažer a školitel Scanie: „S kolegy organizátory jsme soutěž připravili tak, aby se skutečně projevily znalosti a schopnosti budoucích pracovníků v autooborech. Jednotlivé disciplíny připravovaly externí firmy, takže konkrétní zadání bylo do poslední chvíle před soutěžícími utajeno.  V řadě případů překvapilo i zástupce škol. Díky tomu jsme se pokusili férovým způsobem nastavit zrcadlo kompetencím budoucích autoopravářů. V současné době je při výchově učňů a studentů v uvedených oborech třeba věnovat pozornost problematice nákladních vozidel a autobusů, která je na školách z nejrůznějších důvodů omezována. V tom vidím největší přínos právě naší firmy při zajišťování soutěže i v rámci projektu Škoda-Bosch-Scania, který je zaměřen na výchovu pedagogických pracovníků.

České finále probíhalo ve dnech 28. až 30. dubna. A stejně jako v loňském roce, také tentokrát byli soutěžící rozděleni do čtyř kategorií dle své specializace – pro studijní obor autotronik, a učební obory automechanik, karosář a autolakýrník.

Vzhledem k posuzování kompetencí jednotlivých účastníků hrály roli teoretické znalosti i praktické dovednosti soutěžících. Pro mnohé z nich byla novým prvkem také práce pod časovým tlakem, protože pobyt na jednotlivých pracovištích byl omezen. Tento faktor je rovněž důležitý pro jejich osobní rozvoj a budoucí praxi. Mimo dalších odměn čeká na úspěšné účastníky soutěže nabídka pracovních pozic v servisech Scania, dle potřeb firmy na celém území České republiky. A jaké bylo pořadí na medailových pozicích v jednotlivých disciplínách?

Automechanik

1. místo Dominik Herman ISŠA Brno
2. místo Petr Jirout SŠA Ústí nad Orlicí
3. místo Petr Najman SŠaMŠ Liberec


Autotronik

1. místo Martin Spálovský SŠTD Ostrava
2. místo Lukáš Prokopec ISŠ Vysoké nad Jizerou
3. místo Tomáš Burian ISŠA Brno

 

Karosář

1. místo Patrik Havel Škoda Auto a.s., SOU Strojírenské, Mladá Boleslav
2. místo Michal Nguyen SOŠ a SOU Hradec Králové
3. místo Sebastian Plecha SŠA Ústí nad Orlicí

 

Autolakýrník

1. místo Daniel Hutař SŠAI Praha
2. místo Tadeáš Orlík ISŠA Brno
3. místo Miroslav Pecka Škoda Auto a.s., SOU strojírenské, Mladá Boleslav

Společnost Scania byla hrdým partnerem jubilejního 20. ročníku soutěže Autoopravář Junior. Vítězům kategorií Automechanik a Autotronik včetně pedagogického doprovodu věnovala třídenní zájezd do Francie, kde je čeká exkurze v montážním závodu Scania v Angers. Ceny výhercům osobně předal pan Radek Liška, ředitel poprodejních služeb Scania CER (Česká republika, Slovensko a Maďarsko). „Osobně mám radost, že se pro učně a studenty technických oborů pořádají soutěže tohoto typu. Budoucí autoopraváři by měli vědět, že kvalitně provedená práce je klíčem ke spokojenosti zákazníka a že se nevyplácí ani rutinní úkony odbývat. Pokud jsme alespoň hrstce mladých mužů pomohli najít motivaci ke studiu, tak jsem za to velice rád a těším se, že s některými z nich budu mít v budoucnu možnost spolupracovat,“ uvedl po skončení soutěže Liška.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!