The Iron Knight si jede pro rychlostní rekordy

23 srpna 2016, 9:23

The Iron Knight je výsledkem jedinečné spolupráce techniků, inženýrů a návrhářů společnosti Volvo Trucks. Kromě motoru a sériově vyráběné dvouspojkové převodovky I-Shift se skládá výhradně ze zákaznicky upravených dílů. K novému rychlostnímu rekordu má dopomoci 2400 koní, které má vozidlo pod kapotou. Záznam z pokusů o překonání rekordu bude zveřejněn 24. srpna na kanálu společnosti Volvo Trucks na YouTube.

Těžká výzva a projekt snů pro technické nadšence. Těmito slovy popisují lidé z týmu projektu The Iron Knight návrh na míru přizpůsobeného speciálu. Hnací ústrojí vychází z jednotky, kterou je osazován model Volvo FH pro silniční přepravu. Motor byl ale kvůli co nejvyššímu výkonu vyladěn až na samou hranici svých možností.

„Vozidlo The Iron Knight představuje perfektní způsob, jak můžeme demonstrovat odbornost a inovativní potenciál společnosti Volvo Trucks. Naším cílem bylo ale i získání nových náhledů na nová technická a designová řešení. Naším záměrem je přenést některá z vytvořených řešení do sériové výroby nákladních vozidel," říká Claes Nilsson, prezident a výkonný ředitel společnosti Volvo Trucks.

Motorem, který bude rekordní vozidlo pohánět, je ve středu uložená a značně upravená jednotka D13 s vodním mezichladičem a čtyřmi turbodmychadly. Na výstupu je tak k dispozici 2400 koní a točivý moment 6000 Nm. Elektrické systémy a elektronika byly zredukovány a došlo i na přeprogramování softwaru. Díky těmto úpravám tak může špičkově vyladěný motor co nejlépe komunikovat s dvouspojkovou převodovkou I-Shift, jejíž identickou verzí disponují také sériově vyráběné modely Volvo FH. Jedinou úpravou, která byla na převodovce provedena, je zesílení spojky. Jde o úpravu, která je z hlediska zvládnutí takto vysokého točivého momentu nezbytná.

„Chcete-li překonat světový rychlostní rekord, musíte mít k dispozici výjimečný výkon. Dvouspojková převodovka I-Shift se pro tento účel hodí proto, že během řazení zachovává přenos točivého momentu na poháněném kole. Stejně jako je tomu u závodních aut. Díky tomu je vozidlo The Iron Knight schopné zrychlovat bez časových ztrát během řazení," vysvětluje Niklas Öberg, testovací technik společnosti Volvo Trucks.

Vozidlo The Iron Knight je poklonou modelu Volvo FH. Technologie se s designem vozidla navzájem doplňují a každý detail – od přední mřížky po mezinápravové spojlery – přesně plní svoji funkci.

„Kabina je ze sklolaminátu a je navržena tak, aby snižovala aerodynamický odpor na naprosté minimum. Díky mezinápravovým spojlerům s otvory, které vedou chladicí vzduch k motoru, působí vozidlo opravdu impozantně. Atraktivní a na výkon zaměřený design vozidla The Iron Knight vychází ze současně vyráběného modelu Volvo FH. To, že jde o opravdu rychlé vozidlo, poznáte už pouhým pohledem. Dokonce i když stojí, působí dojmem pohybu," říká Nigel Atterbury, hlavní návrhář společnosti Volvo Trucks.

Vozidlo The Iron Knight, za jehož volantem bude sedět závodní pilot Boije Ovebrink, se pokusí zaútočit na světový rekord hned ve dvou kategoriích: 500 a 1000 metrů s pevným startem. Na rekordní jízdu se budete moci podívat 24. srpna na kanálech, které má společnost Volvo Trucks v sociálních médiích.

Před samotným pokusem o rekord se ještě podívejte na přípravu:

The Iron Knight – rekordní vozidlo
– Vozidlo disponuje výkonem 2400 koní a krouticím momentem 6000 Nm. Váží 4,5 tuny a nabízí tak poměr výkonu k hmotnosti o hodnotě 0,5 koně na kg
– O pohon se stará ve středu uložená a značně upravená motorová jednotka D13 s vodními mezichladiči a čtyřmi turbodmychadly.
– Dvouspojková převodovka I-Shift zachovává přenos točivého momentu i během řazení. Kromě zesílené spojky (kotouče a přítlačné kotouče ze spékaného materiálu) má vozidlo The Iron Knight stejnou převodovku, jaká se montuje do sériově vyráběného modelu Volvo FH.
– Rozsah elektronické výbavy byl kvůli snížení hmotnosti zredukován na minimum.
– Přeprogramování softwaru umožnilo dosáhnout vozidlu vysokého výkonu.
– Kabina je sklolaminátová a má optimální aerodynamický tvar. Velké vstupy v mezinápravových spojlerech vedou chladicí vzduch k motoru.

Předchozí rekordní vozidla společnosti Volvo Trucks
The Iron Knight není prvním rekordním vozidlem společnosti Volvo Trucks. V roce 2007 byl pokořen oficiální rekord FIA na 1000 metrů s pevným startem vozidlem „The Wild Viking" (s výkonem 1600 koní), které dosáhlo průměrné rychlosti 158,8 km/h. Dalším z řady rekordních vozidel byl hybridní „Mean Green" (vznětový motor o výkonu 1800 koní a 300koňový elektromotor). Toto vozidlo v roce 2011 vytvořilo dva světové rekordy, a to v těchto kategoriích: jízda na 1000 metrů – průměrná rychlost 152,2 km/h – a jízda na 500 metrů – průměr 115,4 km/h. Na sklonku léta 2016 tak přijde čas na třetí demonstraci výkonu a příslušnosti k absolutní celosvětové špičce.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!