ZETOR v Litvě bojuje o zápis do Guinessovy knihy rekordů

29 července 2016, 10:14

Oslavy 70. výročí značky ZETOR v Litvě se nesly v netradičním duchu. Traktor ZETOR CRYSTAL vytvořil na poli obrazec o rozloze 20,7 hektaru v podobě litevského státního znaku a pokusil se tak o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Obří obrazec je viditelný dokonce i z vesmíru.

Akce v Litvě ukázala, že traktory ZETOR mají všestranné využití, a že se dají použít stejně dobře pro tvrdou práci, jako pro překonávání světových rekordů. ZETORU CRYSTAL se podařilo na poli u města Panevėžys vytvořit gigantický národní symbol Litvy u příležitosti Dne státu, kterým si Litevci připomínají korunovaci krále Mindagause z roku 1253. Tvorba obrazce o ploše přes 20 hektarů (11 fotbalových hřišť) s ambicí zapsat se do Guinessovy knihy rekordů trvala dvě a čtvrt hodiny. Litevský státní znak, původně erb národního hrdiny a státníka Mindagause, lze při dobré viditelnosti pozorovat i z vesmíru.

Věříme, že dílo má šanci zapsat se do Guinessovy knihy rekordů. V této chvíli jej posuzuje odborná porota. Pokud se světový rekord potvrdí, překoná Litva dosavadního rekordmana několikanásobně. Současným držitelem rekordu je obrazec v Turecku zaujímající plochu 1,2 hektaru,“ říká Renaldas Pelanis, ředitel společnosti SPECAGRA, která je organizátorem pokusu o zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Traktor byl po celou dobu vytváření obrazce ovládán systémem automatického řízení a řidič v něm dohlížel pouze na bezpečnost. Polní ornament byl tvořen pomocí postřikovače Unia Europea naplněného bílou barvou. Na celou malbu bylo použito ekologické barvivo, které se běžně používá například při malování čar na fotbalových stadionech. Barva pokryla plochu 6,02 hektaru. Na velkolepou podívanou se přijelo podívat 1.200 návštěvníků. Kromě veřejnosti akci navštívilo 300 zákazníků a obchodních partnerů společnosti.

Litevský partner již v minulosti dokázal, že překonávat světové rekordy umí. V roce 2014 se mu podařilo překonat rekord ve shromáždění vozidel jedné tovární značky na jednom místě. Tehdy se sjelo více než sto traktorů ZETOR na určené místo. Sedmdesát let je významný mezník a jak jinak jej oslavit nežli nesmazatelně! Držíme kolegům z Litvy palce, aby jim byl rekord uznán. Pro nás jsou však vítězi již nyní,“ říká Margaréta Víghová, ředitelka Úseku korporátní komunikace ZETOR TRACTORS a.s. o litevském počinu.

Vedle překonání světového rekordu byl na území Litvy poprvé představen také designový koncept ZETOR by Pininfarina, do kterého se již koncem příštího roku začnou převlékat jednotlivé traktory ZETOR.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!