Ochranná známka TATRA slaví 80. výročí

10 září 2015, 8:50

Dne 9. 9. 2015 oslavila 80. výročí od registrace ochranná známka „TATRA v kruhu”. Je známá jako logo třetí nejstarší automobilky na světě, dnes reprezentované společností TATRA TRUCKS a.s. Reklamní předměty s legendárním logem mohou příznivci kopřivnické automobilky pořídit na oficiálním e-shopu společnosti.

Značka TATRA se používá již od roku 1919, kdy dle dobových svědectví automobily z kopřivnické továrny prováděly zkušební jízdu z Tatranské Lomnice do Štrby na Slovensku. V těžkém terénu, navíc silně zasněženém, se autům tak dařilo, že jeden z přihlížejících místních prohodil: „To by bylo auto pro naše Tatry". A nový název automobilu a posléze i automobilky byl na světě.

Trvalo však ještě patnáct let, než došlo k registraci ochranné známky TATRA v její slovní podobě. Ještě o rok později pak byla registrována též tzv. kombinovaná ochranná známka, tedy charakteristický nápis TATRA zarámovaný v kroužku. Ten se užíval jak přímo na automobilech sjíždějících z výrobních linek, tak později i jako součást obchodní firmy automobilky a jako její oficiální logo. V průběhu času docházelo k modifikacím a úpravám, až se logo, již také před desítkami let ustálilo v dnešní podobě.
Dnes je ve světě nákladních automobilů TATRA pojmem, a proto i její logo má mimořádně vysokou hodnotu. Znovuzrozená TATRA v rukou českých byznysmenů si stále uchovává těsnou vazbu na svou slavnou historii a tak tomu bude i nadále.

I to je důvod, proč byl v červenci letošního roku uveden do provozu nový T-SHOP, tedy e-shop odrážející kontinuálně rozvíjenou tradici jedinečných technologických řešení, tvůrčího přístupu a kvality, díky nimž značce TATRA stále náleží zasloužený věhlas na světových trzích. Automobilka prostřednictvím T-SHOPu představila zcela novou kolekci značkových předmětů TATRA, jejichž společným jmenovatelem je přidaná hodnota v podobě praktického řešení, kvalitního zpracování, nadčasového designu i jedinečného tatrováckého stylu.

80. výročí registrace ochranné známky téměř přesně koresponduje s otevřením nového diagnostického centra společnosti TATRA TRUCKS, které proběhlo v úterý 8. 9. 2015. Automobilka si tak k tomuto jubileu sama nadělila mimořádně užitečný dárek, který jí významně pomůže v dalším rozvoji.

O TATRA TRUCKS a.s.
Akciová společnost TATRA TRUCKS vlastní světoznámou kopřivnickou automobilku od března 2013, kdy získala podnik v dražbě kvůli nesplácení dluhů bývalým vlastníkem TATRA a.s. Novým vlastníkům (čeští podnikatelé Jaroslav Strnad a René Matera) a jejich manažerům se podařilo v první polovině roku 2013 obnovit výrobu a získat zpět důvěru bank, subdodavatelů i zákazníků. Nyní podnik pod českými majiteli prochází úspěšnou restrukturalizací.

K 31. 12. 2014 zaměstnávala TATRA TRUCKS 845 kmenových zaměstnanců v mateřské společnosti a necelých 500 ve dvou dceřiných společnostech zaměřených zejména na slévárenství a kovárenství. V roce 2014 dosáhly tržby 3,7 miliardy Kč a společnost prodala 850 a vyrobila 821 vozidel. Produktivita práce z přidané hodnoty stoupla meziročně o 66 procent. Na konci roku 2014 byl zahájen prodej nové generace vozů Phoenix EURO 6

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!