Zimní pneumatiky pro užitkové vozy jsou vhodné nejen na sněhu a na ledu

26 října 2012, 0:00

Společnost Goodyear Dunlop zahájila informační kampaň, jež si klade za cíl lépe informovat majitele užitkových vozů a vozových parků o důležitosti zajištění bezpečného silničního provozu na zimní vozovce.

Nedávné statistiky ukázaly, že např. jen v samotném Spojeném Království, tedy zemi, ve které se se sníh a led objevuje poměrně sporadicky, se stalo 568 nehod spojených s nákladními vozidly kvůli ledu nebo sněhu.

„Vzhledem k tomu, že počasí v Evropě je čím dál více proměnlivější a legislativa pro pneumatiky stále přísnější, společnost Goodyear radí, aby se všichni provozovatelé užitkových vozů, dříve než začne zima, ujistili, že mají ty správné pneumatiky. Je to všechno o bezpečnosti a také o tom, aby užitková vozidla mohla i nadále dodržovat nabité časové plány bez překážek nezávisle na počasí,“ řekl Boris Stavanovic, Marketing Director Truck Tires, Goodyear Dunlop EMEA. „V Německu dnes mají dopravní předpisy, které vyžadují povinné použití zimních pneumatik, a i některé další země již podobné zákony uplatňují nebo zákon pro zimní pneumatiky zavádějí pro nadcházející sezónu. Zimní pneumatiky nejsou možností, jsou potřebou.“

V průběhu několika posledních let společnost Goodyear vidí, že o zimních pneumatikách panuje běžně rozšířená mylná představa. Mnoho provozovatelů užitkových vozidel předpokládá, že jsou zimní pneumatiky vhodné pouze na sníh a led. Ve skutečnosti jsou však zimní pneumatiky vyvinuty nejen do extrémních povětrnostních podmínek, ale obecně za nízkých teplot fungují lépe než jiné pneumatiky, díky optimalizovaným dezénům a směsím. Vzhledem k jejich vysoké přilnavosti mohou zimní pneumatiky výrazně zlepšit jízdní vlastnosti a záběr, a zároveň také zkracovat brzdnou dráhu vozidla v zimních podmínkách.

Je běžně rozšířenou mylnou představou, že všechny pneumatiky označené M+S nebo podobně ("M.S", "M&S"), což znamená „Mud and Snow“ – bláto a sníh, jsou zimní pneumatiky. Některé pneumatiky označené M+S totiž nemusí nabízet stejnou úroveň výkonnosti, ani nemusí být vhodné pro všechny zimní podmínky.

Připravuje se zavedení nového nařízení, které zajistí, že pneumatiky vhodné pro zimní podmínky budou jasně identifikovány. Pneumatiky, které splňují požadavky, budou označeny na bočnici symbolem hory s vločkou.

Výhody zimních pneumatik
Zimní pneumatiky zajišťují, že jízdní vlastnosti automobilu jsou optimální nejen na sněhu a ledu, ale za všech podmínek při nízkých teplotách. Při různých teplotách reagují pneumatiky rozdílně, proto jsou zapotřebí speciální směsi a dezény, a to nejen z důvodu bezpečnosti, jelikož dobrá přilnavost je obecně základem pro snadné řízení a spolehlivé brzdění. Za nízkých teplot jiné pneumatiky nemají stejnou výkonnost jako ve své přirozené teplotní škále. Do těchto teplot jsou vytvořeny právě pneumatiky zimní. Je také potřeba agresivnějšího typu dezénu, nejen pro lepší přilnavost na sněhu, ale také na ledu a pro účinnější odvádění povrchové vody.

Goodyear Ultra Grip
Řada zimních pneumatik pro užitková vozidla společnosti Goodyear se nazývá Ultra Grip. Je dostupná v široké škále rozměrů a zahrnuje pneumatiky Ultra Grip WTS pro řízenou nápravu, WTD pro hnanou nápravu a WTT pro návěsy. Pneumatika Ultra Grip WTS pro řízenou nápravu má široký a hluboký vzorek běhounu, speciální lamely ve tvaru písmene Z a běhounovou směs vhodnou pro zimní podmínky. To vše poskytuje pneumatice požadovaný kilometrový proběh a zlepšuje brzdění na mokrých, zasněžených a zledovatělých silnicích. Pneumatika Ultra Grip WTD pro hnanou nápravu poskytuje pozoruhodný záběr v náročných zimních podmínkách na zasněžené a zledovatělé vozovce. Tuto pneumatiku charakterizuje specializovaná technologie běhounové směsi a konstrukce kostry se speciální lamelovou technologií. Záběr, stabilita a brzdění jsou vynikající a zároveň poskytuje vysoký kilometrový proběh. Řadu pro specifické zimní používání doplňuje pneumatika Ultra Grip WTT pro návěsy, která je určena pro situace, kdy je zapotřebí vybavit zimními pneumatikami všechny nápravy. Pneumatika WTT byla vyvinuta pro použití na zpevněných silnicích, ale také na nezpevněných a lesních cestách. Proto vychází z robustní kostry, která ji ochraňuje před vnějším poškozením.

„Mnoho provozovatelů vůbec o zimních pneumatikách neuvažuje, pokud zrovna nejezdí v nejsevernějších částech Evropy, v hornatých oblastech nebo pokud jim to nenařizuje zákon,“ říká Boris Stevanovic, Marketing Director Truck Tires, Goodyear Dunlop EMEA. „Zimní pneumatiky Goodyear nejenže splňují právní požadavky tam, kde existují, ale také zajišťují vynikající přilnavost za všech podmínek, aby pomohly předejít nečekaným zpožděním a nehodám v důsledku špatných podmínek na silnici. A co víc, naše pneumatiky Ultra Grip nemají negativní dopad na spotřebu pohonných hmot, jaksi mnozí myslí, a nabízejí také vysoký kilometrový proběh.“

Tisková zpráva Goodyear

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!