Evropský trh s nákladními automobily roste, ale především díky prodejům vozidel s naftovými motory, nikoli elektromobilů. Data asociace ACEA a nejnovější report společnosti DKV Mobility přesně ukazují, na co se dnes dopravci zaměřují: na stabilitu, kontrolu nákladů a provozní předvídatelnost. A to nejsou vlastnosti, kterými by momentálně disponovaly elektrické nákladní vozy.
Trh s nákladními auty ožívá, růst však táhne diesel
První čtvrtletí roku 2026 přineslo evropskému trhu nákladních vozidel zřetelný restart. Podle údajů ACEA vzrostl počet nových registrací vozidel nad 3,5 tuny v EU meziročně o 10,7 %. Nejsilnější nárůst zaznamenal segment těžkých vozidel nad 16 tun, který je klíčový pro dálkovou přepravu.
Navzdory stále intenzivnější propagaci elektromobility ze strany výrobců nákladních vozidel sázejí dopravci nadále na diesel. V prvním kvartálu roku 2026 bylo v celé EU registrováno necelých 3,6 tisíce elektrických a plug-in hybridních nákladních vozidel. Naproti tomu nových nákladních aut s naftovým motorem bylo registrováno rovnou 75 000.
Dominuje-li tento pohon na celém trhu, v segmentu těžké dopravy je to vidět ještě výrazněji. V kategorii vozidel nad 16 tun činil podíl elektrických kamionů pouze přibližně 2,3 % trhu. Zbytek stále patří vozidlům se vznětovými motory.
| Trh | Registrace nákladních vozidel >3,5 t (Q1 2026) | Změna r/r | Registrace dieselů | Podíl dieselů | Registracje elektrických a plug-in vozidel | Podíl ECV |
| UE | 81 766 | 10,70% | 75 526 | 92,40% | 3 599 | 4,40% |
| Česko | 2 321 | 18,70% | 2 288 | 98,60% | 33 | 1,40% |
| Slovensko | 915 | 30,00% | 903 | 98,70% | 4 | 0,40% |
| Polsko | 8 397 | 32,80% | 8 264 | 98,40% | 49 | 3,00% |
| Německo | 18 810 | 6,90% | 17 120 | ok. 91 % | 1 387 | 7,40% |
| Francie | 11 185 | -1,40% | 9 922 | 88,70% | 552 | 4,90% |
| Španělsko | 8 231 | 17,10% | 7 962 | 96,70% | 89 | 1,10% |
| Itálie | 7 549 | 6,50% | 7 342 | 97,30% | 118 | 1,60% |
| Velká Británie | 13 604 | 8,60% | 12 651 | 93% | 813 | 6% |
Tabulka 1: Hlavní údaje z reportu ACEA (Q1 2026)
Proč dopravní firmy stále volí diesel?
V současné situaci v oboru jsou pro většinu dopravců nejdůležitější stabilita nákladů a provozní bezpečnost, nikoli ekologická image. Z průzkumu DKV Mobility vyplývá, že většina podniků nyní neplánuje žádné zásadní změny ve velikosti svých vozových parků. Firmy eliminují rizika a k novým investicím přistupují velmi opatrně.
Nákladní vozy poháněné tradiční naftou vítězí především díky své předvídatelnosti. Firmy dokonale znají jejich reálnou spotřebu i servisní náklady. Nemusejí se obávat o dostupnost infrastruktury ani o provozní limity vozidel. To je nesmírně důležité v mezinárodní dopravě, kde jakýkoliv neplánovaný prostoj generuje okamžité finanční ztráty.
Těžká doprava stále není připravena na plnou elektrifikaci
Data z reportu ACEA sice ukazují rozvoj elektromobility v segmentech osobních automobilů nebo městských fleetů, ale v těžké nákladní dopravě zcela jednoznačně dominují auta s naftovými motory. To vyplývá ze základních omezení alternativních pohonů, mezi která patří:
- relativně krátký dojezd,
- dlouhá doba nabíjení,
- nedostatečná infrastruktura,
- vysoká pořizovací cena,
- nižší užitečné zatížení (způsobené vysokou hmotností baterií).
Dokud se na tyto neduhy e-kamionů nenajde lék, bude diesel pro většinu sektoru jedinou bezpečnou volbou.
Zůstane diesel dominantní i v další dekádě?
Rostoucí počet elektrických nákladních vozidel na silnicích sice ukazuje, že transformace trhu již začala, tempo změn je však mnohem pomalejší, než část trhu ještě před několika lety předpokládala.
Silniční doprava zůstává odvětvím založeným především na ekonomice a provozní efektivitě. Dnes na tyto potřeby stále nejlépe odpovídá diesel. A je těžké si představit, že by se tato situace v horizontu nejbližších několika let zásadně změnila.
Komentáře