Díky aplikaci Bosch jsou klíče od auta minulostí

, 23 srpna 2018, 16:56

Digitální namísto analogového: s funkcí Perfectly Keyless přináší společnost Bosch první bezklíčový přístup pro nákladní automobily do smartphonů.

Bosch Perfectly Keyless

Klíč budoucnosti je digitální a nabízí více funkcí než jeho analogoví předchůdci: není možné ho ztratit nebo ukrást a už nikdy nebude potřeba ho hledat. Důvodem je jeho bezpečné a pro každého uživatele jedinečné uložení v aplikaci chytrého telefonu.

Funkce Perfectly Keyless nahrazuje analogový klíč od vozidla v chytrém telefonu. Tento koncept může nabídnout vlastníkům soukromých vozidel větší pohodlí, ale opravdovou hvězdou bude pro vozové parky s více řidiči. Už žádné předávání klíčů: správci vozových parků a poskytovatelé logistiky jednoduše použijí pro přístup řidičů k vozidlům aplikaci.

Bosch se domnívá, že toto řešení, které bude mít světovou premiéru na mezinárodní automobilové výstavě IAA Commercial Vehicles v Hannoveru, představuje obrovský tržní potenciál: jen v samotném Německu se mezi potenciální zákazníky řadí přibližně 15.000 poskytovatelů z oblasti logistiky.

Cesta bez klíče

Řady a řady stovek klíčů visících na obrovských deskách – poskytovatelé logistických služeb stále ještě často využívají tento způsob organizace klíčů k vozidlům jejich vozového parku. Chybějící klíč vyvolá zmatek a nekonečné hledání. Jenže každá minuta je cenná, což platí zejména u komerčních vozidel. Koneckonců, když náklaďák nejede, nevydělává peníze. Jádro nového systému tvoří aplikace, kterou mají na svých telefonech jak dispečeři, tak řidiči nákladních vozidel. Tím je umožněn přístup k vozidlu pouhými několika kliknutími.

V budoucnu bude navíc řešení Bosch umožňovat poskytovatelům logistických služeb také plnou integraci správy digitálních klíčů do jejich odbavovacích a plánovacích systémů. Jakmile je řidičům přiřazena zásilka a trasa nákladního vozidla, systém automaticky vygeneruje digitální klíče a odešle je do jejich chytrých telefonů. Pokud dojde ke změně trasy, software odpovídajícím způsobem klíče upraví.

Zabezpečená správa klíčů pomocí aplikace a cloudu

Správa digitálních klíčů od společnosti Bosch propojuje kamiony s aplikací pro chytré telefony prostřednictvím cloudu. Dispečeři nebo správci vozového parku použijí aplikaci k přiřazení kamionu k řidiči pro konkrétní trasu. Perfectly Keyless vygeneruje osobní, zabezpečený digitální klíč a odešle jej přes cloud do kamionu a chytrého telefonu řidiče.

Jakmile řidič přijde k přiřazenému kamionu, detekují senzory nainstalované ve vozidle přes bezdrátové připojení chytrý telefon. Dveře vozidla se otevřou pouze v případě, že klíč v telefonu „zapadne“ do digitálního zámku ve vozidle. Tyto senzory umí také oznámit, že řidič sedí na sedadle a motor se spustí po stisknutí tlačítka start-stop. Jakmile řidič na konci cesty vystoupí z vozidla, systém to detekuje a automaticky zamkne dveře.

Vybitá baterie? Žádný problém!

Co se ale stane, když se vybije baterie chytrého telefonu nebo telefon není k dispozici? V budoucnu bude klíč v chytrém telefonu fungovat i v případě, že je baterie telefonu vybitá. V takovém případě budou telefon a vozidlo komunikovat pomocí Near Field Communication (NFC), bezdrátového protokolu pro sdílení dat na krátké vzdálenosti.

Bosch má v plánu vytvořit pro své řešení „dvojité zabezpečení“. Pokud dojde ke ztrátě nebo zcizení chytrého telefonu a tím i aplikace, je možné jednoduše digitální klíč deaktivovat online, čímž se zablokuje přístup k vozidlu. To pak nebude možné otevřít a nastartovat, dokud správce vozového parku nepoužije aplikaci k zajištění dalšího řidiče nebo nového telefonu s přístupem k vozidlu.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!