ŘSD: Stát získal z propadlých kaucí za palubní jedn otky už stovky milionů korun

18 února 2015, 22:54

Změna zákona umožnila státu získat finanční prostředky na nákup nových palubních jednotek, které v systému začínají rychle docházet.

Již 615 milionů korun stát vyinkasoval od dopravců díky propadlým kaucím za nepoužívané a nevrácené palubní jednotky (OBU, On-Board-Unit). „Změna zákona nám umožnila ponechat si vratné kauce dosud za 397 tisíc palubních jednotek. Získané stamiliony tak mohou sloužit pro pořízení dalších OBU, po nichž poptávka v systému neustává říká mluvčí mýtného provozovatele RSD Jan Rýdl. Aby řidič kamionu nebo dopravce získal OBU, musí složit vratnou kauci 1.550 korun, kterou obdrží zpět, jakmile jednotku nepoškozenou vrátí. Novela zákona o pozemních komunikacích ze září 2012 umožnila státu, aby si kauci ponechal v případě, že palubní jednotka nebyla rok použita pro platbu mýta. „Ponechávat si kauce za neaktivní OBU tak můžeme efektivně od září2013," doplňuje Jan Rýdl.

V současnosti je v mýtném systému registrováno na třičtvrtě milionu palubních jednotek, každý měsíc ale přibývá kolem pěti tisíc dalších. Podle ŘSD je za situací, že řidiči OBU nevrací a stát musí dokupovat další, malá motivace v podobě nízké vratné kauce. „Propadnutí kauce po roce je první dobrý krok, chybí nám ale ještě, aby sněmovna schválila novelu, že budeme moci u neaktivních palubních jednotek zabavit také finanční prostředky nabité na OBU a jednotku vyřadit ze systému," vysvětluje Václav Nestrašil, ředitel úseku Provozovatele elektronického mýta na ŘSD.

Sníží se tak náklady státu, které musí platit provozovatelskému konsorciu Kapsch za udržování těchto přespočetných jednotek v systému, přestože se Ředitelství silnic podařilo před časem  vyjednat výhodnější provozovatelskou cenu 236 Kč za OBU a rok.

Vláda projedná nákup nových OBU

Vládě ČR má na programu mimo jiné návrh na dokoupení nezbytných 54 tisíc palubních jednotek a zároveň na repasování 60 tisíc vrácených OBU. Má se tak vyřešit hrozící jarní nedostatek palubních jednotek pro kamiony v mýtném systému. Zatímco pro nákup nových jednotek je cena OBU stanovena na1.305 korun bez DPH, repace jedné OBU vyjde na 969 korun bez daně z přidané hodnoty. K financování doplnění OBU do mýtného systému stát využije miliony korun, které získal právě propadnutím vratných kaucí za nepoužívané, ale nevrácené OBU.

Tisková zpráva Ředitelství silnic a dálnic ČR a MYTO CZ

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!