Na mýtném se ve skončeném roce 2014 vybralo rekordních 8,7 miliardy korun

18 února 2015, 22:36

Systém na placení silničního mýta přinesl v roce 2014 do státní pokladny celkem 8.714.961.818 Kč, což je o zhruba 200 milionů více než v roce 2013. Do této částky jsou započítány i poplatky, které dopravci zaplatili na kontaktních a distribučních místech a na portálu pro doplácení incidentů. Rok 2015 přinese do systému některé dílčí změny, které jsou spojeny jak se zvýšením mýtných tarifů, tak se vznikem nové zvýhodněné tarifní kategorie pro vozidla v emisní třídě EURO VI+EEV.

„Podle stávajících smluv si provozovatel mýtných bran, firma Kapsch, nárokuje osmnáct procent plateb" říká Jan Kroupa, ředitel ŘSD. „Od roku 2017 by měl být Ministerstvem dopravy nastaven nový systém výběru mýta, který bude z ekonomického hlediska pro ČR výhodnější, než diktují stávající dohody,“ dodává.

Od ledna 2015 se nařízením vlády č. 240/2014 Sb. o výši  časových poplatků, sazeb mýtného, slevy na mýtném a o postupu při uplatnění slevy na mýtném přikročilo k úpravě mýtných tarifů. U emisních kategorií EURO 0-II, EURO II-IV a EURO V došlo k mírnému navýšení tarifů, které pokrývá výši inflace z minulých let, kdy byly sazby zmrazené.

Jako kompenzace se zavádí nová tarifní skupina pro vozidla s emisní třídou EURO VI, EEV a vyšší, pro které budou platit stávající sazby platné pro kategorii EURO V a vyšší. Další úsporu mohou dopravci získat na zvýhodněných podmínkách pro slevy z uloženého mýtného, kde se hranice pro dosažení nároku snižuje o 25%.

Tisková zpráva Ředitelství silnic a dálnic ČR a MYTO CZ

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!