Padělaná VIN u strojů

10 června 2013, 11:50

Společnost Cebia, specialista na prověřování historie, původu a identity vozidel, zaznamenává případy předělávání identifikátorů i u stavebních strojů. Společnost proto doporučuje odborné fyzické prohlídky před pořízením stavebních a zemědělských strojů, ale i vysokozdvižných vozíků nebo obytných přívěsů. Budoucímu majiteli jinak hrozí zabavení stroje či vozidla policií, pokud se prokáže, že pochází z trestné činnosti.

„Předělávání identifikátorů, jako je například ražba VIN na rámu vozidla, je častou praktikou u osobních, užitkových i nákladních automobilů. Podvodníci se takto snaží legalizovat a prodat odcizená auta. Pro ilustraci – naší důkladnou fyzickou prohlídkou neprojde 21% kontrolovaných vozidel,“ říká Ing. Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. „V poslední době se však začínají množit i případy nelegálního předělávání strojů, která mají VIN. Zájemce o takový stroj získá 100% a garantovanou jistotu, že není nelegálně předělaný, jen pokud si ho před koupí nechá odborně fyzicky zkontrolovat,“ doplňuje Martin Pajer.

Společnost Cebia používá pro fyzické kontroly identifikátorů vozidel nejmodernější nedestruktivní technologie. Jednou z novinek, které se při této fyzické kontrole využívá, je Cebia MAGNET SET, jejíž pomocí lze odhalit nepříslušné sváry na karoserii vozidla. Padělaná vozidla mají totiž většinou změněné VIN kódy nebo jsou sestavovány z více kusů kradených nebo havarovaných vozidel. Důsledkem je, že mají více nebo méně odborně zamaskované svary tam, kde nemají být.

Na obrázku je vidět VIN stavebního stroje, které bylo vyříznuto a následně navařeno na stroj, který byl odcizen. Svary nebyly po zabroušení a přelakování viditelné. Po použití Cebia MAGNET SET jsou podpovrchové svary zřetelně vykresleny (viz šipky na fotografii).

Tisková zpráva Cebia

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!