Scania Fleet Management System pomohl najít ukradený tahač

18 února 2015, 22:42

Přepravní společnost Duvenbeck Logistik s.r.o. má ve svém vozovém parku 10 Scanií. Jedna z nich byla skutečným lákadlem pro nenechavého zloděje a zelený tahač beze stopy zmizel přímo ze zázemí firmy u Mladé Boleslavi. Diagnostický systém Scania Fleet Management ale nezklamal a odcizené vozidlo se podařilo prakticky okamžitě vystopovat.

Přibližně rok staré vozidlo Scania zmizelo přímo ze dvora společnosti Duvenbeck Logistik s.r.o. v obci Řepov u Mladé Boleslavi a jak říká ředitel tamější pobočky Jiří Hríbal, krádež byla provedena velmi nenápadně. „Vozidlo odjelo nenásilně, s funkčním klíčem, přestože klasický i náhradní klíč zůstaly u nás ve firmě. Proto jsme ani hned nezaznamenali, že by auto chybělo. Musíme tedy prověřit, kdo a kde mohl vyrobit duplikát klíče. Přímo u distributora totiž trvá výroba duplikátu přibližně tři týdny a je třeba doložit minimálně podpis prokuristy, majitele nebo jednatele společnosti. Na druhou stranu víme, že existují firmy, které vám vyrobí na počkání klíč i s imobilizérem a po dokladech se nepídí.“

I díky způsobu krádeže se ji podařilo odhalit se zpožděním. Vozidlo bylo odcizeno v pátek 6. února v podvečer, ale až v pondělí 9. února jeho zmizení prozradil přibližně 10 kilometrů vzdálený odstavený návěs. „Okamžitě jsme kontaktovali kriminální policii a pokusili se vozidlo lokalizovat pomocí systému Fleetboard pro monitoring našeho vozového parku. Zloděj ale při nastupování vytrhnul veškerou elektroniku, pod kterou by bylo možné vozidlo vysledovat a odjel,“ dodal k samotné krádeži Jiří Hríbal.

Duvenbeck Logistik s.r.o. tedy měli poslední záznam o vozidle z pátku v 17:43 a další pohyb nebyl znám. Jiří Hríbal se proto spojil s panem Andrejem Čechem, který je v regionu Scania CER (Česká republika, Slovensko a Maďarsko) zodpovědný za Fleet Management System, jeho kontakt předal kriminální policii, a to už byl jen krůček k nalezení vozidla.

Vystopovat vozidlo za pomocí našeho Fleet Management System nebylo složité, protože se jedná o systém, který je běžně používán pro lokalizaci vozidla, plánování tras, vyhodnocování stylu jízdy řidičů, dále i pro vzdálenou diagnostiku a v současné době patří ke standardnímu vybavení všech nových vozidel Scania,“ uvedl Andrej Čech ze společnosti Scania. „I když se zloděj snažil lokalizaci zamezit, FMS neodpojil a nám se povedlo vozidlo zaměřit s přesností několika metrů. Tuto informaci jsme následně předali kriminální policii, která následně potvrdila, že se na dané adrese ukradený tahač skutečně našel. Osobně mám velkou radost, že naše systémy nepomáhají jen při každodenní práci, ale i v takovýchto mimořádných případech. Díky Fleet Management Systemu jsme totiž vystopovali jedno z našich ukradených vozidel už na jaře roku 2012.“

Auto jsme našli v areálu bývalého zemědělského družstva Bítouchov zamčené a bylo znát, že už se pachatelé pustili do jeho úprav. Od doby krádeže demontovali veškeré zařízení z kabiny včetně navigace, odstranili firemní polepy, odsekali štítky s VIN kódy a odstranili registrační značky,“ uvedl k nálezu ztraceného vozidla Jiří Hríbal. „Scanii bych chtěl za perfektní a hlavně rychlou pomoc poděkovat. Nejen že jsme nepřišli o vozidlo nemalé hodnoty, ale hlavně jsme všem zlodějům ukázali, že jsou i další možnosti, jak je vypátrat. Teď už je to věcí policie, která na místě sejmula otisky prstů i bot a pevně věřím, že pachatele co nevidět dopadnou.“ V současné době je tahač na opravě v servisu Mnichovo Hradiště a jakmile budou vyřešeny všechny formální záležitosti, především v souvislosti s odcizenými registračními značkami, vrátí se zelené vozidlo zpátky do pravidelného provozu.

Tisková zpráva Scania Czech Republic s.r.o.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!