Významné snížení emisí CO2 u hybridního autobusu Scania Citywide na bionaftu

23 listopadu 2014, 14:02

Nové hybridní hnací ústrojí Euro 6 dokáže spalovat stoprocentní bionaftu, čímž upevňuje vůdčí pozici společnosti Scania na poli biopaliv. Již samotný motor Euro 6 pouze s technologií SCR je velmi úsporný, ale paralelní hybridní systém se stará o další úsporu paliva. Na rozdíl od jiných hybridů je tento systém optimalizován pro městský i příměstský provoz a dovoluje jízdu rychlostí až 100 km/h.

Scania nabízí kompletní řadu městských a dálkových autobusů s motory Euro 6, které spalují nejrozmanitější biopaliva a představují tak dokonale ekologické alternativy. Řada Scania Citywide nabízí zákazníkům širokou paletu přepravních řešení na bázi autobusů s délkou od 10,9 do 18,1 m, které jsou vybaveny motory Euro 6 o výkonu 250 až 360 k. 320 k a 360 k agregáty přitom mohou být volitelně kompatibilní až se stoprocentní bionaftou. Ve výkonových stupních 280 k a 320 k – nově i u 18,1m kloubového provedení – jsou k dispozici také plynové motory Euro 6 spalující zemní plyn (CNG) nebo bioplyn.

S novou hybridní verzí Scania Citywide LE činí Scania další velký krok kupředu směrem k přepravě s nulovými emisemi, protože uvádí na trh hybridní autobus s motorem Euro 6 certifikovaným k provozu na stoprocentní bionaftu (výkonový stupeň 320 k). „Odvětví městských a dálkových autobusů je citlivé na náklady a současně náročné na plnění nejpřísnějších ekologických norem,“ vysvětluje Klas Dahlberg, senior vicepresident pro autobusy ve společnosti Scania. „Bereme si to k srdci, a proto vyvíjíme produkty, které vykazují skvělé charakteristiky v obou ohledech.“

Hybridní technologie vyvinutá společností Scania
Scania se věnuje provozním zkouškám hybridních technologií již déle než 20 let. Nyní uvedená robustní koncepce paralelního hybridu více než vyhoví potřebám zákazníků a současně nabízí skvělou návratnost investice. Bude vyráběna ve velkém objemu pro nákladní vozidla i autobusy, což mimo jiné zaručí plné servisní pokrytí v globální servisní síti Scania.

Nový hybridní systém je součástí modulární řady hnacích ústrojí Scania, která v nespočtu kombinací pohánějí autobusy i nákladní vozidla. Kromě toho představuje prvek dlouhodobé strategie společnosti Scania směrem k elektrifikaci pohonů, a to opět jak u autobusů, tak u nákladních vozidel.

Na počátku budou dvou- a třínápravové hybridní autobusy
Na počátku se bude hybridní systém nabízet pro 12m a 14,8m autobusy se dvěma, respektive třemi nápravami. Tyto autobusy se vyznačují uspořádáním s nízkým nastupováním, takže z výhod udržitelné mobility bude možné těžit v rozmanitých aplikacích. Autobusy mohou být specifikovány pro pohodlný provoz ve městě, stejně jako na příměstských nebo dálkových linkách.

Srdcem hybridního hnacího ústrojí je 9,3litrový motor Scania ve výkonových stupních 250, 280 nebo 320 k, přičemž poslední varianta je vybavena výhradně technologií SCR a je kompatibilní až se stoprocentní bionaftou. Motor je propojen se standardní 12stupňovou mechanickou převodovkou Scania s uznávaným systémem automatizovaného řazení Scania Opticruise. Jedná se o běžné komponenty, jejichž údržbu a opravy lze provádět v každém servisu Scania.

Mezi motor a převodovku je zařazena hybridní jednotka tvořená elektrickým soustrojím (elektromotorem a generátorem) a automatickou spojkou. Jmenovitý výkon elektrického soustrojí činí 150 kW, točivý moment je 1050 Nm. Olej pro hybridní jednotku je společný s převodovkou a jeho chlazení obstarává chladič v převodovce. Vazbu mezi střídavým proudem z elektrického soustrojí a stejnosměrným proudem z akumulátorů zajišťuje invertor namontovaný na podvozku.

Lithium-iontové baterie uložené spolu s DC/DC měničem a chladicí jednotkou na střeše na přídi autobusu pod stylovým vybouleným krytem disponují kapacitou 1,2 kWh. Jako volitelné příslušenství bude možné dovybavit střechu po celé délce uhlazenými deflektory vzduchu, které se postarají o elegantní vzhled exteriéru a současně zakryjí všechny prvky hybridního ústrojí a větrání na střeše. Konstrukce paralelního hybridu disponuje nouzovým dojezdovým režimem pro případ poruchy, takže ani za této situace nevznikne potřeba vlečení. Obecně se dá říci, že hybridní ústrojí a baterie zvýší hmotnost autobusu asi o 600 kg. Očekávaná životnost baterií činí 5 až 7 let, což přispívá ke konkurenceschopné návratnosti investice.

Princip funkce hybridního ústrojí
Z pohledu řidiče je rozhraní stejné jako u autobusu s automatickou převodovkou, což usnadňuje střídání za volantem různých autobusů u velkých vozových parků. Tlačítkový volič převodovky má pozice D, N a R. Vozidlo se rozjíždí velmi tiše na elektřinu, motor přitom běží na volnoběh. Po dosažení příslušné cestovní rychlosti se zapojí plně mechanický pohon.

Systém Scania Driver Support průběžně informuje řidiče o stylu jízdy, čímž mu poskytuje potřebnou asistenci. V režimu nízkého točivého momentu je aktivován systém hybrid eco-roll, kdy je vozidlo poháněno nebo brzděno elektrickým soustrojím, zatímco motor běží na volnoběh. Na zastávkách při otevření dveří nebo po zařazení neutrálu a aktivaci parkovací brzdy dochází k vypnutí spalovacího motoru.

Všechny hybridní autobusy Scania jsou vybaveny komunikátorem Scania, který zajišťuje spojení se systémem Scania Fleet Management. Tento systém nabízí kancelářské rozhraní pro komplexní monitorování provozu a analýzu údajů o vozidlech a řidičích. Kromě toho lze podle potřeb jednotlivých provozovatelů ušít na míru i školení řidičů Scania.

Vysoká účinnost – úspora paliva o 20 až 25 procent
Nasazení hybridního systému Scania spolu s DC/DC měničem a funkcemi start-stop a hybrid eco-roll zajišťuje úsporu paliva v rozmezí 20 až 25 procent, tj. 1,2 až 2,5 litru na hodinu provozu. Autobus je certifikován podle cyklu SORT s hybridním hnacím ústrojím.

50% až 65% snížení emisí CO2 při provozu na bionaftu
Kombinovanou úsporou paliva o 20 až 25 procent a použitím bionafty (u výkonového stupně 320 k) lze snížit emise CO2 o 60 až 65 procent, což je u autobusů s hybridním pohonem splňujícím normu Euro 6 mimořádně vysoká hodnota.

Potenciál návratnosti investice
Úspory samozřejmě závisí na podmínkách provozu a charakteru trasy. V typickém městském provozu s vytížením 10 až 12 hodin denně lze očekávat návratnost investice 7,5 až 9 let, v příměstském provozu se návratnost zkracuje na 5,5 až 7,5 let. Výpočet je založen na provozní životnosti 10 let s vytížením 330 pracovních dní ročně.

Tisková zpráva Scania Czech Republic s.r.o.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!