Volvo: Nová technologie umožňuje řidičům nákladních vozidel viditelnost do všech směrů (+video)

15 října 2014, 12:35

Společnost Volvo Trucks vyvinula novou technologii, která může výrazně snížit riziko nehody způsobenou špatnou viditelností v zorném poli. Ta umožňuje provádět sken všeho, co probíhá v okruhu 360 stupňů kolem vozidla. Podobně jako to dokáže lidská mysl, dokáže vozidlo interpretovat své okolí a navrhovat řešení, aby se vyhnul jakékoli nehodě. Tato technologie je nyní ve zkušební fázi a na trh se může dostat do pěti až deseti let.

Výzkum společnosti Volvo Trucks prokazuje, že omezená viditelnost je v Evropě hlavní příčinou těžkých nehod nákladních vozidel s nechráněnými uživateli silnic. Takové nehody mohou být potenciálně výrazně omezeny pomocí nové technologie vyvinuté společností Volvo Trucks ve spolupráci se společností Volvo Cars. Technologie je výsledkem unikátního výzkumného procesu nazvaného Non-Hit Car and Truck (nenarážející osobní a nákladní vozidlo).

Nechránění účastníci silnic, jako chodci a cyklisté, jsou zvláště zranitelní v městských oblastech, v nichž se pohybuje mnoho rozměrných vozidel. Úplně poprvé je nyní možné, aby vozidlo vidělo své kompletní okolí a poskytovalo řidiči informace o tom, jak se vyhnout nehodám. Tyto informace získává technologie pomocí snímačů, radarů a kamer rozmístěných kolem vozidla. Pokud řidič navrhované akce neprovede, může být autonomně aktivován řídicí nebo brzdicí systém.

„Dnešní nákladní vozidla Volvo jsou konstruována tak, aby se slepá místa eliminovala. Přesto v situacích, k nimž dochází při reálném provozu, se snadno může stát, že si řidič nevšimne něčeho důležitého, jako například cyklisty blížícího se k vozidlu na straně spolujezdce. Nyní tento problém můžeme řešit a řidiči pomáhat, aby vnímal vše, co se děje kolem vozidla," říká ředitel pro bezpečnost produktů a dopravy společnosti Volvo Trucks Carl Johan Almqvist.

Podle Carla Johana Almqvista může být technologie uvedena na trh během pěti až deseti let.

„Máme už pohromadě základní komponenty, ale potřebujeme mnoho dalšího testování, abychom se ujistili, že systém nemá chyby. Pokud tyto problémy dokážeme vyřešit, je beznehodová budoucnost nákladních vozidel už na dohled."

Fakta o projektu Non-Hit Car and Truck:
    – Byl zahájen vzáří 2010 ve spolupráci se společnostmi Volvo Car Corporation, ÅF Group, HiQ, Mecel aChalmers University of Technology.
    – Jeho hlavním cílem je vývoj technologií, které sníží riziko nehod pro pasažéry v vosobních inákladních vozidlech, se speciálním zaměřením na situace, vnichž nejsou dnešní aktivní bezpečnostní systémy dostatečně účinné.
    – Základní výzkum bude ukončen vprosinci 2014 ajeho výsledky umožní vývoj nových aktivních bezpečnostních systémů, které mají být připraveny pro komerční zavedení během pěti až deseti let.

Fakta o současných aktivních bezpečnostních systémech společnosti Volvo Trucks:
    – Collision Warning with Emergency Brake (varování před kolizí snouzovou brzdou) – pokročilý nouzový brzdový systém sčasným varováním před kolizí, pomáhající zabránit těžkým nehodám způsobeným nepozorností.
    – Lane Changing Support (Systém podpory při změně jízdního pruhu)- odhaluje vozidla ve slepém úhlu na straně spolujezdce.
    – Lane Keeping Support (Ochrana proti vyjetí zjízdního pruhu) – sleduje polohu nákladního vozidla na vozovce. Když zjistí, že vyjíždí ze svého jízdního pruhu, upozorní varováním řidiče, takže může znovu zajistit kontrolu nad řízením, než dojde k vážné nehodě.
    – Driver Alert Support (Výstraha pro řidiče) – varuje unavené řidiče adoporučuje jim provést přestávku.

Tisková zpráva Volvo Truck Czech s.r.o.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!