Dakar 2014: Iveco a De Roy na druhém místě

26 února 2014, 13:28

Druhé místo pro Iveco a pro řidiče Gerarda De Rooy za volantem Powerstar v letošním ročníku Dakaru 2014. Holandský závodník, který bojoval až do poslední chvíle závodu, svedl na konci vyčerpávající boj o nejvyšší stupeň vítězů, než ho předběhl ruský kolos Kamaz, který řídil Karginov.

Po překonání jedenácté etapy již Gerard De Rooy nebyl schopen předstihnout svého soupeře, a tak velice těsně, o tři minuty, minul možnost zopakovat svůj úspěch dosažený v prestižní dakarské rallye v roce 2012, a to i přes ohromnou vytrvalost a odolnost, kterou prokazoval až do konce letošního závodu.

Další členové týmu Petronas De Rooy Iveco se rovněž velice dobře umístili: Holanďan Hans Stacey, který závodil s vozem Iveco Trakker Evolution, dosáhl sedmou příčku v pořadí, Španěl Pep Vila získal desáté a Francouz Jo Adua 22. místo, oba za volantem Iveco Trakker Evolution 2.

Bezprostředně po poslední etapě Dakaru 2014 řekl Gerard de Rooy: „Byla to velice těžká zkouška. Nebyl to ale dobrý nápad odstartovat nákladní a osobní automobily najednou. V loňském roce to bylo stejné, a my jsme na to tehdy upozorňovali organizaci A.S.O. (Amaury Sport Organisation). Nakonec jsem ale udělal vše, co bylo v mých silách. Doufal jsem, že to bude stačit. Přinejmenším můžeme být velice spokojeni s týmem, našimi nákladními vozy Iveco a se svým výkonem.“

Kromě konečného výsledku závodu je ovšem důležité, že všechny vozy Iveco, které odstartovaly na začátku ledna z Rosaria, překročily cílovou čáru ve Valparaiso: tento vynikající výsledek potvrzuje spolehlivost, výkonnost a životnost vozidel, které se účastnily závodu v Dakaru. Tyto vozy, speciálně vyrobeny tak, aby byly schopny se přizpůsobit extrémním podmínkám životního prostředí v průběhu rallye, představují optimální vozidla zásluhou vysoké efektivity a spolehlivého výkonu.

V průběhu tří let napsala společnost Iveco kus dějin nejslavnější rallye na světě: vítězství v roce 2012, dobré umístění tří řidičů v roce 2013, z nichž dva skončili v první desítce, a druhé místo v roce 2014 dosažené na trase dlouhé 10 000 km. Závod Dakar 2014 byl obzvláště těžkou a náročnou zkouškou pro Iveco, které tak potvrdilo znamenitý výkon svých vozidel, protože letos byla každá jednotlivá součást vozů podrobena extrémní zátěži.

Vozidla, která se zúčastnila dakarského závodu v roce 2014, byla vybavena motory Cursor 13, se zdvihovým objemem 13 litrů, o výkonu 900 HP a maximálním točivém momentu 3.800 Nm při 1.100 ot./min. Vysoký výkon, rychlá odezva na zatížení, maximální odolnost a spolehlivost jsou hlavními charakteristikami těchto motorů, které využívají stejnou technologii, jakou dnes zavádí Iveco pro své motory Euro 6 v řadě těžkých nákladních vozidel.

Dakar, nejvýznamnější světový závod v oblasti off-road rallye, která každý rok přitahuje pozornost milionů fanoušků, odstartoval 5. ledna z Rosaria v Argentině a skončil v sobotu 18.ledna ve Valparaiso v Chile. Letošní ročník představoval nejdelší dakarskou trasu od chvíle, kdy tento závod začal v Jižní Americe. Trasa pokrývá celkem více než 9.000 km, z nichž 5.000 představovaly speciální zkoušky. Celkem bylo 13 etap potřebných k dosažení chilského přístavu Valparaiso a cestou bylo nutno překonat nejvyšší hory v Andách v Bolívii. V letošním roce Dakar opět ukázal, že je výzvou k prokázání odolnosti, jež se do značné míry určuje podle spolehlivosti a výkonu závodního vozidla.

Chcete-li získat další informace, prosím podívejte se na www.iveco.com/Dakar, kde budete mít také přístup ke všem fotografickým materiálům, které jsme shromáždili v průběhu této události.

Iveco na Dakaru od roku 1982
Historie Paříž–Dakar se začala psát v roce 1977, ale teprve v roce 1980 rallye se jí poprvé zúčastnily nákladní vozy. V roce 1982 začalo dakarské dobrodružství rovněž pro Iveco, které se vydává na dlouhou cestu plná nezapomenutelných momentů a mimořádných výsledků. Tato zkušenost, kdy se Iveco podílelo na závodě nejdříve pouze jako technický partner, vedla postupně k jeho účasti na jihoamerické rallye v roce 2011, kdy již Iveco vystupovalo jako oficiální výrobce. V roce 2012 dosáhlo Iveco nedůležitějšího výsledku s Gerardem De Rooy a jeho týmem, který obsadil 1., 2. a 6. místo v celkovém pořadí. To je výkon, který si všichni nadšenci tohoto závodu budou dlouho pamatovat.

Tisková zpráva IVECO Czech Republic

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!