Zetor zaznamenal za první pololetí 2013 nárůst zisku o 47%

31 července 2013, 17:10

I přes nepříznivou situaci v zemědělství se podařilo skupině Zetor, tradičnímu českému výrobci traktorové techniky, zvýšit svůj konsolidovaný zisk před zdaněním. Ten v meziročním srovnání vzrostl o 47% na současných 200 milionů korun. Výrazný vliv na pozitivní hospodářský výsledek měl prodej nejnovějších modelů traktorů Zetor – letošní novinky Zetor Major a loni představeného modelu Forterra HSX.

„V prvním pololetí letošního roku jsme kromě zvýšení konsolidovaného zisku před zdaněním zaznamenali nárůst u dalších klíčových ukazatelů. Např. ukazatel tvorby provozního cash flow, EBITDA, vzrostl o 13% na současných více než 270 milionů korun,“ říká Petr Veselý, finanční ředitel ZETOR TRACTORS a.s. „Konsolidované tržby skupiny Zetor dosáhly úrovně 2,2 miliardy korun, což ve srovnání se stejným obdobím roku 2012 znamená nárůst o 4%,“ dodává Veselý.

„Dosavadní vývoj prodejů traktorů Zetor nasvědčuje tomu, že by pro nás měl být celý letošní rok úspěšný. S ohledem na nepříznivou situaci však nemusí být druhá polovina roku tak přívětivá. Ať už jde o povodně, které zasáhly celou řadu zemědělců, dlouho trvající zimu nebo pokles dotací do českého zemědělství o zhruba jednu miliardu kvůli úsporám Evropské unie, to všechno mohou být faktory, které prodej traktorů ovlivní,“ komentuje situaci Marián Lipovský, zástupce výkonného ředitele a výrobní ředitel ZETOR TRACTORS a.s.

I přes dosavadní situaci na trhu však Zetor očekává za rok 2013 pozitivní výsledek hospodaření. „Za celé období roku 2013 očekáváme mírný nárůst tržeb při tvorbě zisku kolem 300 milionů Kč,“ uzavírá Petr Veselý.

Ke konci roku 2011 pracovalo ve společnosti ZETOR TRACTORS a. s. 811 kmenových zaměstnanců, v letech 2012 a 2013 se počet kmenových zaměstnanců stabilně pohybuje mezi 860 a 875. V případě ponížení výroby, které souvisí například s kolísáním poptávky v daném ročním období či zařazením nového modelu, dočasně kolísá také počet pracovních příležitostí v naší společnosti. V případě optimalizace výrobních procesů a poklesu poptávky se jedná o snížení zaměstnanosti maximálně do šesti procent. Této skutečnosti se snažíme předejít spoluprací s personálními agenturami, aby se co nejméně dotkla kmenových zaměstnanců.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!