Volvo Dynamic Steering – významný krok směrem k řízení bez námahy

5 března 2013, 12:13

Pouhých několik měsíců po uvedení nové série modelu FH představuje společnost Volvo Trucks další světovou technickou novinku. Systém Volvo Dynamic Steering spojuje běžný hydraulický posilovač řízení s elektronicky regulovaným elektrickým motorem napojeným na řídicí ústrojí. Výsledkem je možnost přesného řízení, která řidiči vozidla přináší bezpečnější, pohodlnější a příjemnější pracovní prostředí.

„Tato patentovaná technologie nabízí výhody řidičům ve všech provozních podmínkách. Na dálnici tento systém dynamického řízení nabízí bezkonkurenční směrovou stabilitu. Při nízkých rychlostech lze i plně naložený kamion snadno řídit jedním prstem," říká Claes Nilsson, prezident společnosti Volvo Trucks.

Velkou technologickou novinkou systému Volvo Dynamic Steering je elektronicky řízený elektrický motor připojený k hřídeli volantu. Tento elektrický motor, který spolupracuje s hydraulickým posilovačem řízení kamionu, má maximální točivý moment 25 Nm a elektronická řídicí jednotka reguluje jeho otáčky tisíckrát za sekundu.

„Úkolem tohoto elektrického motoru je zaručit dokonalý pocit z řízení po celou dobu provozu. Senzory systému mohou například zjistit, že řidič chce jet přímo vpřed, a v takovém případě automaticky zajistí, aby do volantu neprocházelo žádné rušení z povrchu vozovky," vysvětluje Gustav Neander, projektový manažer systému Volvo Dynamic Steering.

Dále dodává: „Při nízkých rychlostech je řízení kamionu díky elektrickému motoru velice snadné. I plně naložené vozidlo na stavbě provozované v terénu na hrubém povrchu lze řídit zcela bez námahy. Řidiči kamionů, kteří systém v průběhu vývoje testovali, byli všichni jeho výhodami ohromeni."

Prvotřídní za všech provozních podmínek

Přínos systému se dá shrnout do čtyř bodů:
– Při nízkých rychlostech elektrický motor přebírá práci řidičových svalů. Řidič tak může řídit bez namáhání ramen a paží. Další výhodou je, že systém Volvo Dynamic Steering se automaticky aktivuje i při couvání.
– Nerovnosti povrchu vozovky, například praskliny a díry, jsou systémem tlumeny. Vozidlo jede rovně a řízení je stabilnější a řidič nemusí volant neustále vyrovnávat.
– Na dálnici toto přesné řízení přináší nevídanou směrovou stabilitu, díky které má řidič úplnou kontrolu při libovolné rychlosti a může se při řízení více uvolnit. Systém dynamického posilovače řízení eliminuje v podstatě všechny malé pohyby volantu, ke kterým na současných vozovkách nevyhnutelně dochází.
– Inteligentní systém rychle rozpozná strmě vyklenutý povrch vozovky nebo boční vítr a automaticky provede kompenzaci, aby mohl řidič pokračovat v řízení přímo vpřed a nemusel se namáhat s vyrovnáváním volantu. Jde o významné zvýšení bezpečnosti provozu a pohodlí řidiče.

Řízení dostává nový rozměr
Systém Volvo Dynamic Steering řeší nejčastější pracovní úrazy, kterými trpí řidiči nákladních vozidel. Podle oficiálních údajů švédského úřadu pro pracovní prostředí jsou ve statistice pracovních úrazů nadměrně zastoupeni právě řidiči kamionů. „Téměř čtyřicet procent řidičů kamionů si každý týden stěžuje na bolesti zad, krku, ramen nebo paží. Náš vylepšený systém posilovače řízení umožňuje řidiči více se uvolnit, " říká Gustav Neander. Dále dodává: „Systém Volvo Dynamic Steering dává řízení nákladních vozů zcela nový rozměr. Tato technologie zlepšuje náročné pracovní podmínky řidičům kamionů a současně jim umožňuje snazší a bezpečnější řízení jejich vozidel." 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!