Renault Trucks: Nový model D Wide CNG

26 března 2015, 8:40

Renault Trucks od roku 2004 vyvíjí a nabízí vozidla distribuční řady s pohonem na stlačený zemní plyn, známý pod zkratkou CNG. Nyní výrobce rozšiřuje svou nabídku distribuční řady díky novému modelu Renault Trucks D Wide CNG, který je vybaven novým motorem Euro 6 na stlačený zemní plyn o objemu 9 litrů a výkonu 320 k. Vozidlo je dostupné v konfiguracích 4×2 o celkové hmotnosti 19 tun a 6×2 o celkové hmotnosti 26 tun.

Pohon na stlačený zemní plyn, neboli CNG, představuje na paletě alternativních pohonných řešení nabízených Renault Trucks jistou volbu s nízkými emisemi škodlivin a s vyspělou technologií: motory nemají téměř žádné emise pevných částic a rovněž nižší úroveň emisí CO2. Provoz vozidel na CNG je navíc v městském prostředí srovnatelný s vozidly s klasickými dieselovými motory.

Renault Trucks představuje model D Wide CNG Euro 6, který je schopen provozu na zemní plyn i na biometan (nebo bioplyn). Biometan představuje obnovitelný zdroj energie produkovaný z organických materiálů, který v porovnání s dieselovým provozem umožňuje významnou redukci emisí CO2. Vozidla s pohonem na CNG nebo na biometan jsou tak dokonale přizpůsobena k provozu v městském a příměstském prostředí (distribuce, rozvážka), což oceňují zejména obory spojené s komunálními službami (správa komunikací, svoz komunálního odpadu a distribuce zboží ve městě).

Model Renault Trucks D Wide CNG je vybaven novým šestiválcovým motorem Euro 6 NGT9 o zdvihovém objemu 9 litrů a o výkonu 320 k. Tento motor disponuje takovými dynamickými vlastnostmi a komfortem při řízení, které jsou srovnatelné s dieselovým motorem, přičemž je schopen při nižší úrovni hluku vyvinout větší krouticí moment (1.356 Nm). Model Renault Trucks D Wide CNG je k dispozici ve dvou provedeních: podvozek k dostavbě 4×2, 19 t a podvozek k dostavbě 6×2, 26 t.

Renault Trucks D Wide CNG Euro 6 je vybaven plně automatickou převodovkou Allison série 3200, která je dokonale přizpůsobena pro použití v popelářských vozidlech. Model D Wide CNG je stejně jako dieselové provedení vybaven převodovkou s automatickým přepínáním z neutrálu do módu řízení a naopak. Řidič tak může nastartovat své vozidlo bez nutnosti zařazení neutrálu

Renault Trucks D Wide CNG je dodáván se dvěma objemy plynových zásobníků: o objemu 600 litrů plynu stlačeného pod tlakem 200 barů, což se šesti zásobníky odpovídá 90 kg plynu, nebo o objemu 800 litrů, což s osmi zásobníky odpovídá 120 kg plynu. S cílem vyhovět požadavkům dodavatelů plynu v Evropě je D WIDE CNG nabízen se dvěma typy propojení pro plnění zásobníků podle norem NGV1 a NGV2.

Tyto ocelové zásobníky byly navrženy tak, aby odolaly tlaku 500 barů, což představuje 2,5 násobek normálních provozních hodnot, a na životnost více než 20 let.

Model D Wide CNG je stejně jako dieselová vozidla značky Renault Trucks vyráběn v Blainville-sur-Orne v departementu Calvados a servis a údržbu vozidla zajišťuje síť Renault Trucks po celé Evropě.

Plynový sektor se v současnosti těší podpoře Evropské unie, která v září 2014 přijala nové předpisy, jejichž cílem je garantovat dostatečné pokrytí plnícími plynovými stanicemi na území Evropy.

Technické vlastnosti:
–       4×2 (19 t) a 6×2 (26 t) ve verzi podvozek k dostavbě
–       Plynový motor Euro 6 NGT9 s technologií kontrolovaného zapalování
–       320 k/ 1356 Nm
–       Automatická převodovka Allison série 3200
–       Krátká kabina
–       Rozvor náprav: 3500 až 4750 mm
–       Objem zásobníků až 800 litrů = 160 m3 = 120 kg stlačeného zemního plynu
–       Dojezd v městském prostředí až 400 km

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!