Bridgestone uvádí pneumatiky Ecopia pro nákladní vozidla

14 října 2010, 0:00

Bridgestone představil řadu pneumatik Ecopia pro nákladní vozidla, které poprvé v Evropě používají nové technologie ekologických směsí.

Pneumatiky Ecopia pro nákladní vozidla mají menší valivý odpor než standardní dezény z nabídky značky Bridgestone, což má za následek snížení spotřeby paliva a emisí CO2. Provozovatelé zajisté přivítají skutečnost, že tohoto cíle bylo dosaženo bez kompromisů ve vysoké úrovni ostatních vlastností pneumatik. Ve zvláštní míře to platí pro kilometrový výkon, rovnoměrnost opotřebení a bezpečnost na mokru, což jsou tradičně silné stránky pneumatik Bridgestone.

Řada pneumatik Ecopia, představená na veletrhu IAA Užitkové vozy 2010 v Hannoveru, je tvořena pneumatikami R249 Ecopia pro vodící nápravy a R249 EVO Ecopia s vyšší nosností, pneumatikami M749 Ecopia a Greatec M709 Ecopia pro hnací nápravy, a pneumatikami R109 Ecopia pro přívěsy a návěsy.

Dezény M749 Ecopia a R109 Ecopia jsou rovněž k dispozici jako protektory s předvulkanizovaným běhounem, které poskytují podobnou úroveň kilometrového výkonu a valivého odporu jako nové pneumatiky Ecopia, pokud byla k výrobě protektoru použita kostra pneumatiky Bridgestone Ecopia.

Klíčovou technologií je nová směs společnosti Bridgestone v běhounu a bočnicích, která snižuje součinitel valivého odporu. Pneumatika R249 Ecopia pro vodící nápravy má také unikátní směs Nano-Pro Tech™ z vlastního vývoje Bridgestone, která snižuje součinitel valivého odporu potlačením energetických ztrát v povrchové vrstvě směsi během rotace.

Tyto pneumatiky Ecopia pro nákladní vozidla přinesou největší výhody moderním vozovým parkům s vysokým podílem dálničního provozu. Pneumatiky a protektory Bridgestone Ecopia výrazně přispějí svým mimořádným kilometrovým výkonem a hospodárným provozem ke snížení provozních nákladů a negativních dopadů na životní prostředí. Svůj podíl na tom bude mít i celoevropská dealerská síť Truck Point a Bandag, která poskytuje nákladově efektivní služby související s údržbou pneumatik.

Testy společnosti Bridgestone prokázaly, že pneumatiky Ecopia na standardní soupravě tahače s návěsem mají průměrně o 12% menší valivý odpor v porovnání s předchozími dezény pneumatik při plné hloubce dezénu.

Přínosy pneumatik Ecopia pro nákladní vozidla byly již ověřeny v praxi

V současnosti hledá mnoho dopravců způsoby, jak snížit náklady na palivo a pneumatiky a zároveň omezit negativní vliv provozované dopravy na životní prostředí. Jedním z nich je i středně velká společnost Overnight z německého Osnabrücku, která se specializuje na rozvážku potravin. Na základě důkladných testů pneumatik ve flotile společnosti Overnight vyšlo najevo, že nové pneumatiky Bridgestone Ecopia pro nákladní vozidla umožňují citelně snížit účty za palivo, náklady na pneumatiky a emise CO2.

Overnight provozuje 42 souprav tvořených tahači Mercedes-Benz Actros 4×2 a třínápravovými chladírenskými návěsy a v oblasti pneumatik spoléhá na produkty Bridgestone a dalších předních značek. Vozidla ujedou průměrně 145 000 km ročně, z toho až 90% na dálnicích.

Kontrola provozních nákladů a emisí patří mezi klíčové povinnosti pana Klausinga, fleetového manažera společnosti Overnight, který velmi podrobně sleduje používání vozidel a spotřebu paliva a vede záznamy o provozu všech pneumatik, například o kontrolách tlaku, montáži a demontáži, stavu vzorku a změnách pozice pneumatik, počtu ujetých kilometrů a opotřebení běhounu. Všichni řidiči jsou motivováni k ekonomické jízdě speciálním bonusovým programem se systémem známkování a absolvováním tréninku ekonomické a ekologické jízdy organizovaného společností Mercedes-Benz.

Za těchto pečlivě kontrolovaných podmínek byla společnost Overnight ochotna testovat nové pneumatiky Ecopia se sníženým valivým odporem po dobu jednoho roku a porovnat je s dosavadní řadou dálkových pneumatik Bridgestone .

Výsledky byly jednoznačné a impozantní. Průměrná spotřeba paliva poklesla s pneumatikami Ecopia o 3,25% (ve stejné míře poklesly rovněž emise CO2), přičemž kilometrový výkon zůstal beze změn.

„Pneumatiky Bridgestone nabízejí vynikající provozní parametry a nové pneumatiky Ecopia jsou ještě lepší než dosavadní produkty,“ tvrdí Klausing. „Také hodnocení pneumatik Ecopia ze strany řidičů bylo velmi pozitivní. Kromě snížení spotřeby paliva nezaznamenali žádný rozdíl v provozních vlastnostech v porovnání s běžnými pneumatikami Bridgestone.“

„Dalšího snížení nákladů hodlám dosáhnout větším využíváním protektorů. Skutečnost, že pneumatiky Ecopia jsou k dispozici také jako protektory a nabízejí podobný kilometrový výkon a valivý odpor, je samozřejmě velkou předností,“ pokračoval Klausing.

Pneumatiky a protektory Ecopia pro nákladní vozidla jsou na evropském i českém trhu v nabídce od září 2010. Jejich představení doprovází marketingová kampaň, která vysvětluje, jak produkty a služby Ecopia mohou pomoci provozovatelům vozových parků „lépe kontrolovat ekologii a náklady“. Speciální webové stránky Ecopia (www.ecopia.eu) nabízejí provozovatelům přístup ke speciálnímu modulu nazvanému „Otestujte dopady svých pneumatik na životní prostředí“, který vypočte ekologické dopady provozu jejich vozového parku a nabídne jim podrobné informace o řešení, jak nežádoucí dopady na životní prostředí omezit.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!