Bude Euro 7 zablokováno?

19 července 2023, 13:00

Euro 7 by teoreticky mělo vstoupit v platnost již v polovině roku 2025. Čím méně času však do tohoto data zbývá, tím větší odpor se proti zavedení nové emisní normy zvedá. Osm evropských zemí zaslalo na odpovědná místa oficiální dopis, v němž nastínilo svůj postoj k normě Euro 7. Že se pod dokument nepodepsala jedna významná země je však zarážející.

V rozporu s odhady Evropské komise norma Euro 7 výrazně zvýší cenu nových nákladních vozidel. To je důležitý, i když ne jediný argument odpůrců nové normy. Podíváme se na to, zda je zablokování normy Euro 7 možné a komu a proč vadí.

Osm zemí chce zablokovat Euro 7

Koncem května dorazil do Evropské unie otevřený dopis podepsaný osmi zeměmi, které požadují zastavení zavádění normy Euro 7. Dopis podepsali zástupci těchto států:

  • Polska,
  • Francie,
  • Itálie,
  • Česka,
  • Bulharska,
  • Maďarska,
  • Rumunska,
  • Slovenska.

V dopise se uvádí, že jeho signatáři nesouhlasí s: „jakoukoli novou legislativou týkající se emisí (včetně nových požadavků na testování nebo nových emisních norem) pro osobní a dodávkové automobily”. Autoři dopisu poukazují na to, že nové normy jsou příliš přísné a že není možné v tak krátké době přizpůsobit konstrukci vozidel těmto předpisům.

Kdo další nechce Euro 7 a proč?

Čím více se blíží datum zavedení nařízení, tím více se objevuje kritika nových pravidel. Výrobci vozidel považují normu Euro 7 za předčasnou, nákladnou a v podstatě zbytečnou, když od roku 2030 vstoupí v platnost ještě přísnější emisní normy. Martin Jahn, odpovědný za prodej a marketing ve společnosti Škoda, uvedl, že přijetí normy Euro 7 donutí koncern uzavřít jednu továrnu, což povede ke ztrátě přibližně 3 000 pracovních míst. Gerrit Marx, generální ředitel společnosti Iveco, označil zavedení nové normy za “hloupost” a Carlos Tavares, ředitel společnosti Stellantis, řekl, že je zbytečná, protože korporace již investují miliardy do technologií elektrických vozidel nebo vozidel s nulovými emisemi. Alexander Vlaskamp, generální ředitel společnosti MAN, odhaduje, že zavedení normy Euro 7 přinese jeho společnosti náklady v řádu miliard eur.

Právě kvůli obrovským nákladům na přizpůsobení vozidel novým emisním požadavkům je zavedení normy Euro 7 nejčastěji kritizováno. Evropská komise odhaduje, že norma zvýší cenu nového nákladního vozidla v průměru o přibližně 2.600 EUR. Podle výpočtů výrobců vozidel a nezávislé organizace však budou náklady několikanásobně vyšší. Asociace evropských výrobců vozidel (ACEA) pověřila provedením výpočtů poradenskou společnost, která se na tento typ úkolů specializuje. Podle zprávy společnosti Frontier Economics zvýší zavedení normy Euro 7 výrobní náklady nákladního automobilu v průměru o téměř 12.000 eur. K tomu je třeba připočítat prodejní marži, což v konečném důsledku způsobí, že nákladní automobil splňující normu Euro 7 bude dražší než jeho předchůdce až o několik tisíc eur.

Podrobnosti normy Euro 7

Podívejme se, proč zavedení nové emisní normy přinese tak obrovské náklady. Zaprvé, Euro 7 se již netýká pouze emisí výfukových plynů, protože za účelem snížení emisí pevných částic bude regulován také otěr pneumatik a brzdových dílů.

Kromě toho Euro 7:

  • vyžaduje instalaci elektronických systémů do pohonných jednotek pro průběžné monitorování úrovní emisí, aby se potvrdilo, že vozidlo splňuje normu po celou dobu,
  • prodlužuje kilometrový nájezd, během něhož musí pohonné jednotky splňovat normu. V závislosti na vozidle je to až 875.000 kilometrů,
  • snižuje přípustné emise oxidů dusíku z 80 mg/km na 60 mg/km,
  • pro těžká nákladní vozidla zavádí emisní normy při startování motoru,
  • zavádí normy pro emise formaldehydu a diazotidu.

Co bude dál s námitkou proti Euro 7?

Zveřejnění dopisu, v němž osm zemí vyjadřuje nesouhlas s Euro 7, nemá žádný formální účinek. Důrazné prohlášení těchto zemí, že budou blokovat zavedení jakýchkoli nových emisních norem, je však jasným signálem pro Evropskou radu. Odpor těchto zemí během hlasování o přijetí normy Euro 7 fakticky zablokuje snahy na její zavedení.

Záhadou však zůstává skutečnost, proč se k výše uvedenému dopisu nepřipojilo Německo, když jeho ministr dopravy Volker Wissing normu Euro 7 veřejně kritizoval. Tím spíše, že právě díky úsilí Německa spalovací motory z nových automobilů po roce 2035 nezmizí, neboť budou moci jezdit na syntetická paliva.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!