Dekarbonizace užitkových vozidel: ZF představuje elektrický vysokorychlostní vzduchový kompresor pro palivové články a partnerství se společností Liebherr

3 května 2023, 12:50

V rámci nejnovějšího úsilí společnosti ZF o dekarbonizaci užitkových vozidel oznámila divize Commercial Vehicle Solutions (CVS) světovou premiéru klíčového produktu nové generace eMobility. Nový kompresor vhání vzduch do palivového článku, který umožňuje chemickou reakci pro výrobu elektřiny. Společnost ZF rovněž oznámila, že se jedná o exkluzivní dohodu o vývoji s produktovým segmentem Aerospace & Transportation skupiny Liebherr. Partneři budou vyvíjet pokročilé vzduchové kompresory pro palivové články pro své zákazníky, přičemž ZF jimi bude vybavovat výhradně užitková vozidla.

„Dekarbonizace průmyslu užitkových vozidel vyžaduje otevřený technologický přístup,“ řekl Dr. Peter Laier, člen představenstva společnosti ZF odpovědný za divize Commercial Vehicle Solutions a Industrial Technology. „Do budoucna předpokládáme, že se na našich silnicích objeví značný počet užitkových vozidel poháněných palivovými články. Zejména pro dálkové přepravy bude kvůli dodatečné době nabíjení baterií a potřebnému dojezdu nutné použít palivové články.“

„Na základě bohatých zkušeností společnosti ZF v oblasti konstrukce pohonu eDrive a dalších systémů, jakož i našeho bezkonkurenčního know-how v oblasti integrace systémů, můžeme nabídnout komplexní podporu užitkových vozidel při dosahování cílů v oblasti emisí CO2. Naše nové partnerství se společností Liebherr je dalším impulsem pro urychlení vývoje palivových článků,“ dodal Dr. Laier.

Elektrický vysokorychlostní kompresor

Protože výkonnost systémů palivových článků závisí na spolehlivé dodávce vzduchu, je kompresor jednou z nejdůležitějších součástí vysoce výkonných systémů palivových článků. Společnost Liebherr-Aerospace & Transportation SAS přináší více než čtyřicetileté zkušenosti v oblasti vysokorychlostních turbokompresorů s vysokým výkonem – zejména technologie vzduchových ložisek -, které původně získala při použití v letectví a také vyvinula několik aplikací pro automobilový průmysl.

Prostřednictvím nové dohody o společném vývoji pokročilých vzduchových kompresorů pro palivové články se společností Liebherr bude společnost ZF podporovat širokou škálu platforem vozidel s modulární, kompaktní a variabilní konstrukcí. Díky konstrukci se vzduchovými ložisky nabízí optimalizovaný kompresor několik výhod, včetně bezolejového, vysokorychlostního a efektivního provozu a vysokého výkonu. Důraz je kladen na trvanlivost po celou dobu životnosti kompresoru, a to i v těch nejnáročnějších aplikacích pro těžká užitková vozidla.

„Navázání partnerství se společností Liebherr a začlenění jejích znalostí a kompetencí do našich řešení Next Generation Mobility umožní společnosti ZF výrazně zkrátit dobu uvedení vzduchových kompresorů pro palivové články pro užitková vozidla na trh,“ dodal Claus Umnus, senior viceprezident produktové řady Chassis Technology divize ZF Commercial Vehicle Solutions.

Dohoda společnosti ZF se společností Liebherr je nejnovějším partnerstvím divize CVS, které má za cíl rozvíjet strategii eMobility pro užitková vozidla.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!