Pěkná odměna řidičům kamionů

16 února 2021, 8:58

Pěknou odměnu za to, že po celou dobu koronakrize zajišťují zásobování a chod ekonomiky, připravilo českým řidičům kamionů Německo. Od rána stojí v mnohakilometrových kolonách na hranicích a čekají, až budou vpuštěni s negativním testem do Německa.

V silném mrazu stojí mnoho řidičů v houfech před improvizovanými testovacími centry, a jestli dosud byli zdraví, tak teď buď nastydnou, nebo virus konečně chytnou. Zcela nereálné bylo, aby se během dvou dnů od vyhlášení opatření stihli otestovat i tranzitující řidiči ze zahraničí. Bulhar nebo Rumun jede do ČR několik dnů. Podobně nedomyšlené opatření, které zavedla Francie před Vánocemi, ukázalo, že řidiči kamionů s minimem kontaktů nejsou závadovou skupinou.

Z 33.000 testů provedených před opuštěním Británie bylo jen 102 pozitivních. Zkušenost našich dopravců z víkendu, kdy sháněli pro řidiče testy, říká, že pozitivita je minimální, pod úrovní jednoho procenta.

Kamiony nejezdí do zahraničí pro vlastní zábavu. Vozí zboží zákazníkům, kteří na něj čekají. Omezení dopravy a vyvolaná zpoždění nebo dokonce selhání v dodání ohrožují i je.

Generální tajemník Sdružení ČESMAD BOHEMIA Vojtěch Hromíř vyzývá: „Doufám, že zákazníci budou k dopravcům vstřícní. Přepravy se mohou opozdit a také mohou být dražší. Je na místě, aby toto zákazník zohlednil. A také bychom uvítali, kdyby velcí výrobci svou vahou podpořili snahy o zmírnění opatření, která plynulou dopravu ohrožují.“

Proto Sdružení ČESMAD BOHEMIA žádá českou vládu, aby i nadále jednala s německým protějškem o úlevě pro řidiče kamionů.

Prezident Sdružení ČESMAD BOHEMIA Josef Melzer říká: „Řidič kamionu potká při své cestě za týden jen několik lidí a všude jsou dodržována striktní opatření. Nedává smysl, aby byl jejich vstup do země podmiňován negativním testem. Už vůbec žádný smysl to nedává u tranzitujících vozidel. Síť testovacích míst v České republice praská ve švech, nelze se zaregistrovat na nejbližší dny. Mrzí mě, že Němci udělali takové rozhodnutí s bezprostřední účinností.“

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!