Iveco Vision: Technologická koncepce pro mobilitu budoucnosti

15 října 2014, 13:24

Pro obchodní strategii společnosti Iveco zůstává i nadále hlavním těžištěm výzkum nejmodernějších technologických řešení a interpretace a anticipace scénářů pro budoucnost. Iveco Vision představuje koncepci nízkého dopadu mobility na životní prostředí a jejím zhmotněním je užitkový vůz s řadou inovativních řešení. Tato koncepce vznikla uplatněním technologie Dual Energy společnosti Iveco na podvozku, který byl představen na autosalónu v Hannoveru roku 2012. Smyslem koncepce je kombinace technologií, které lze použít pro lehký užitkový vůz budoucnosti.

Inovativní řešení Iveco Vision je založené především na systému Dual Energy, který umožňuje využívat dva různé typy pohonu – jeden výlučně elektrický, který zaručuje v místě provozu nulové emise a nízkou hlučnost, a druhý hybridní (elektrický se spalovacím motorem), vhodný pro delší cesty a mimoměstský provoz, který snižuje spotřebu a emise CO2 až o 25%.

Elektrický motor je zde napojen do převodovky zvláštní vstupní převodovou jednotkou. Tento hybridní pohon zároveň hospodaří s energií v reálném čase. Vůz podle charakteristiky provozu sám volí nejvhodnější pohon: hybridní režim zvyšuje provozní rychlost a prodlužuje dojezd na meziměstských trasách; elektrický režim pak umožňuje neomezenou mobilitu bez emisí v prostředí města.

Součástí přirozeného vývoje projektu „Dual Energy“ je také skutečnost, že Iveco přepracovalo konstrukci, karosérii, interiér a uživatelské rozhraní: výsledkem je Iveco Vision, koncepce užitkového vozu ideálního pro doručování zboží až k zákazníkovi. Projekt se zaměřil na vývoj ve třech nových oblastech: nové adaptivní rozhraní člověk/stroj, design vyznačující se dokonalým výhledem a nový, plně automatický systém pro organizaci nákladu.

Pokud jde o první z těchto oblastí, vůz je vybaven tabletem, který maximálně komunikuje s palubní elektronikou. Za druhé, bohatě prosklená kabina a „průhledné“ postranní sloupky zaručují neomezený výhled z kabiny;  záběr ze zpětné kamery je přenášen na panoramatickou obrazovku nad čelním sklem. A konečně, s ohledem na své využití je model Iveco Vision vybaven také systémem pro organizaci nákladu na bázi čidel, který rozpozná povahu zboží, navrhne, kam ho ve voze umístit a následně ho samočinně uchytí tak, aby zabránil pohybu. Tím nejenže chrání cenné zboží před poškozením a usnadňuje organizaci nákladového prostoru, ale také urychluje nakládku a vykládku – což výrazně zvyšuje efektivitu.

Jednoduše řečeno, Iveco Vision je laboratoří pro studium a vývoj nových technologických řešení a budoucích distribuce, která je pokračováním přirozeného vývoje řady lehkých užitkových vozů Iveco. V souladu s touto strategií bude Iveco tento model otevřené spolupráce na inovacích rozvíjet a zdokonalovat i nadále, neboť umožňuje významným partnerům pracovat bok po boku a vyměňovat si nápady, odborné znalosti a profesní zkušenosti. Kromě partnerů, kteří spolupracovali se společností Iveco na konstrukci podvozku Dual Energy (Bosch, Dainese, Brembo, Streparava, Arcelor Mittal, CRF, Denso, FPT, Sole, Trucklite, Xperion, ZF), se na projektu podílely také společnosti Comftech, Essence a ST Microelectronics.

Tisková zpráva IVECO Czech Republic

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!