Nový model Forterra HD posouvá Zetor do vyšší výkonové kategorie

3 dubna 2014, 11:09

Tradiční český výrobce zemědělské techniky společnost ZETOR TRACTORS a. s. rozšiřuje svoji řadu moderních traktorů o nový model s označením Forterra HD. Ten posouvá Zetor do výkonové kategorie 150 koňských sil. Přináší také hned několik konstrukčních vylepšení, která navazují na inovativní technologická řešení modelu Forterra HSX, a dále je posouvají jak z hlediska výkonnosti a bezpečnosti, tak i z hlediska komfortu.

Mezi hlavní technické novinky u modelu Forterra HD patří širší rozvor kol, který se zvětšil oproti rozvoru u modelu Forterra HSX o 130 mm na 2 720 mm, a umožňuje tak ještě lepší stabilitu traktoru.

Významnou modernizaci zaznamenal také motor traktoru, u kterého je upravena hlava válců se čtyřventilovou technikou. Motor se rovněž vyznačuje vysokým stupněm převýšení točivého momentu 35%, výbornou startovatelností i za teplotně nepříznivých podmínek a vysokou životností až 8.000 motohodin.

Velká pozornost byla u Forterry HD věnována výzkumu hluku a vibrací. Ten vedl ke konstrukčním řešením, která dávají předpoklad dosažení hladiny hluku na hranici 74 dB. Kabina traktoru je doplněna také o nové kombinované podlahoviny s výrazným omezením přenosu hluku a vibrací na pracovišti řidiče.

„Naším cílem je neustále zvyšovat užitnou hodnotu traktorů Zetor a nový model Forterra HD jako jeden z projektů je toho příkladem. Nepůjde jen o většího bratra stávajícího modelu Zetor Forterra HSX, ale o zcela samostatný model v naší nabídce. Zároveň tímto modelem rozšíříme naši nabídku z hlediska výkonu, neboť Forterra HD bude k dispozici i v kategorii 150 koňských sil,“ říká David Kollhammer, manažer vedení projektů společnosti ZETOR TRACTORS a.s.

Nejprve k zákazníkům zamíří model Forterra HD ve výkonových kategoriích 130 a 140 koňských sil. Očekávaný termín zahájení sériové výroby tohoto traktoru je plánován na konec prvního pololetí 2014. Zetor Forterra HD disponuje rovněž několika novými designovými prvky v rámci výklopné kapotáže i bezpečnostní kabiny. Mezi ně patří například oddělené hlavní světlomety, a to dálkové a tlumené s čirou optikou a také světlomety orební.

Dalšími technickými vylepšeními Zetoru Forterra HD jsou například:
    – Přední hnaná náprava se 100% uzávěrkou
    – Přídavný čtyřsekční rozvaděč hydrauliky s elektrohydraulickým ovládáním
    – Přídavný dvousekční rozvaděč pro přední tříbodový závěs a přední vývody
    – Nové zpracování pravého multifunkčního ovládacího panelu v kabině
    – Odpružená kabina

Sepnutí spojky PTO je u modelu Forterra HD nově řešeno zpětnovazebně řízeným rozběhem (teoretická křivka rozběhu má trvání necelé 3 sekundy). U traktoru byla rovněž zesílena skříň rozvodovky a byla rozšířena náprava. Traktor tak snese větší zátěž na tříbodovém závěsu. Hmotnost traktoru byla ve srovnání s modelem Forterra HSX snížena o 30 kg (z 4.850 kg u Forterry HSX na 4.820 kg). Na přání je možné traktor vybavit například čerpadlem 120 l/min s proměnlivou dodávkou či odpruženou přední hnanou nápravou.

Nový model Zetor Forterra HD je pro veřejnost k vidění na veletrhu Techagro 2014 v Brně od 30. března do 3. dubna 2014 v pavilonu P, stánek č.19.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!