MYTO CZ: Listopad se stal s 887 miliony rekordním měsícem roku

, 22 prosince 2016, 9:28

V listopadu kamiony na mýtném zaplatily 887.081.902 korun. Jde finančně o nejsilnější měsíc letošního roku a druhý nejlepší výsledek desetileté historie českého mýta,“ říká Jan Rýdl, vedoucí oddělení komunikace ŘSD. Mýtné za 119 měsíců provozu přineslo do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury celkem 76,8 miliardy korun. Výběr mýta v posledním měsíci roku bývá kvůli svátečním dnům tradičně slabší, ale i tak lze v prosinci očekávat tři čtvrtě miliardový přírůstek.

Listopad vzrostl proti stejnému měsíci loňska o 4 procenta. Zaznamenal ale historicky nejvyšší počet mýtných transakcí, tedy jednotlivých průjezdů pod mýtnicemi (38.780.369 transakcí). Mýtné transakce nejlépe vypovídají o reálné kamionové aktivitě na tuzemské zpoplatněné síti. Počet účtů k palubním jednotkám (OBU) v mýtném systému se razantně snížil po 14. listopadu. Zafungovala totiž zákonná opatření, podle nichž u rok nepoužívané OBU propadá nejen kauce, ale také nevyužitý kredit a takovou jednotku dál nejde použít pro placení mýta. Ještě na konci října bylo na 918 tisíc účtů k palubním jednotkám, aktuálně je jich v systému registrováno přes 503 tisíc.

1

– Každý měsíc se o přibližně procento zvyšuje podíl kamionů v emisní třídě EURO VI na celkově zaplaceném mýtném, v listopadu překročil hodnotu 42%. Pokračuje tak pozitivní ekologický efekt mýta z let 2011 až 2014, kdy stát sníženými kilometrovými sazbami pro kamiony s motory EURO V motivoval dopravce k modernizaci vozového parku. Od ledna 2015 sice proběhlo zvýšení mýtných sazeb pro takzvané „europětky“, ale zároveň vznikla nová kategorie pro vozy EURO VI s motory ještě více šetrnými k životnímu prostředí, které platí nejnižší tarify za ujetý kilometr. Ekologický efekt tak sice snižuje výběry mýta, je to ale vyváženo pozitivním efektem na kvalitu životního prostředí.

– Celkem stát za letošních jedenáct měsíců vybral 9.160.399.850 Kč, což je o 1,45% více než za stejné období loňska.

– Za uplynulých deset měsíců roku 2016 vybral český mýtný systém každý den 27,2 milionů korun, každou hodinu pak 1,1 milionu Kč. Doteď každou minutu kamiony zaplatily na mýtném 18.700 korun, když mýtné přibývá v průměru rychlostí přes 300 korun za sekundu.

– Za 11 měsíců roku stát zaplatil za provozování mýta smluvnímu provozovatelskému konsorciu přibližně 1,8 mld. Kč, celkové provozní náklady se tak drží na 20 procentech z vybraného mýta.

– Průměrná účinnost výběru mýta (dle nezávislého auditora) činí za prvních deset měsíců 99,57 procenta. Účinnost výběru je podle smlouvy hlavní parametrem posuzování úspěšnosti fungování mýtného systému. Provozovatel je hodnocen bonusy nebo malusy za dodržení či překročení hodnoty 95 procent efektivity výběru.

2

Související články

Srpen byl s 818 miliony korun mýtného silnější než červenec
Srpen byl s 818 miliony korun mýtného silnější než červenec

Přes 818 milionů korun mýtného získalo Česko od kamionů v srpnu. To je meziročně skoro o 10 procent více a dokonce o 56 milionů více, než v předchozím letním měsíci.

Vládní koncepce počítá s rozšířením mýta
Vládní koncepce počítá s rozšířením mýta

Vybrané úseky silnic první třídy mohou být v budoucnu zpoplatněny pro nákladní auta. Dojít by k tomu mělo po roce 2019, kdy mýto převezme provozovatel vzešlý z technologicky neutrální soutěže. V jakém rozsahu bude mýtný systém rozšířen bude předmětem dalších analýz.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!