Otevřený dopis ČESMAD BOHEMIA premiéru Sobotkovi

11 listopadu 2016, 15:03

Sdružení ČESMAD BOHEMIA zaslalo premiéru Bohuslavu Sobotkovi otevřený dopis týkající se rozšíření zpoplatnění silnic. Přinášíme Vám celé znění dopisu.

Vážený pan Bohuslav Sobotka, předseda vlády, Nábř.E. Beneše 4, Praha 1

Vážený pane předsedo vlády,

vláda vzala 7. listopadu na vědomí, že bude rozšířeno výkonové zpoplatnění silnic v rozsahu 850 – 3.000km, přesné číslo bude stanoveno na základě následné analýzy. Rozsah zpoplatnění je zcela zásadní pro nákladovost systému. Tam, kde se nejezdí, se ani nic nevybere. Pro dopravce, kteří mýto platí, je velmi důležité, jak se o projektu za desítky miliard korun rozhoduje.

Proto mi dovolte, abych Vás upozornil na názor Sdružení ČESMAD BOHEMIA sdružujícího téměř 2.200 autodopravců s více než 25.000 vozidly, kteří hradí celou šestinu mýtného, tj. 1,7 miliardy korun ročně.

Stanovení hranic pro rozšíření zpoplatnění ještě před provedením analýzy ukazuje, že se věnuje větší pozornost možným dodavatelům systému a jejich technologiím než plátcům. Může se ukázat, že případné rozšíření dává smysl jen na 200 kilometrech silnic I. třídy, mimo rozsah určený experty koaličních stran ještě před analýzou. Ministerstvo pak nesplní usnesení vlády? V tomto je usnesení chybné nebo přinejmenším nejasné.

Českým dopravcům je jedno, jestli nový mýtný systém zajistí firma Kapsch, SkyToll nebo někdo jiný, kdo podá nejlepší nabídku. Je pro ně důležité, aby mýtný systém byl levný, efektivní a uživatelsky přívětivý a aby vláda o budoucnosti mýtného systému jednala transparentně a za účasti odborné veřejnosti. Jen tak se dočkáme nejvýhodnějšího řešení především z pohledu daňových poplatníků a uživatelů.

S pozdravem

Mgr. Vojtěch Hromíř

generální tajemník

Související články

ČESMAD BOHEMIA: Mýto s pokutou
ČESMAD BOHEMIA: Mýto s pokutou

Ministerstvo dopravy dnes dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za prodloužení smlouvy s Kapschem na mýto bez otevřeného tendru pokutu jeden milion korun.

ČESMAD BOHEMIA: Francie ukončila volný pohyb osob a zboží
ČESMAD BOHEMIA: Francie ukončila volný pohyb osob a zboží

1. července vstupuje ve Francii v platnost zákon nazývaný Loi Macron, kterým de facto Francie ruší dohody o volném pohybu osob, zboží a služeb.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!