ČESMAD BOHEMIA: Profesionál nebourá

, 1 července 2021, 13:47

Současně se začátkem prázdnin startuje dopravně bezpečnostní kampaň Sdružení ČESMAD BOHEMIA nazvaná Řidič profesionál nebourá, aneb začínáme u sebe. Kampaň vznikla za podpory Fondu zábrany škod spravovaného ČKP a navazuje na projekt Kamionautomat, jehož cílem bylo upozornit na konfliktní situace mezi nákladní dopravou a ostatními, podstatně zranitelnějšími účastníky silničního provozu, a na projekt na snížení nehodovosti zahraničních řidičů nákladních vozidel na vozovkách v ČR nazvaný Transit.Tir.cz.

Profesionál nebourá - komiks
ZDROJ: profesionalneboura.cz

Projekt Řidič profesionál nebourá, aneb začínáme u sebe je zaměřen na opatření směřující k odstranění šesti nejčastějších příčin nehod zaviněných řidiči nákladních vozidel. Jedná se o nedodržování bezpečného odstupu, používání telefonního přístroje či jiného hovorového nebo záznamového zařízení bez handsfree, nesledování a nerespektování výstražné signalizace na železničních přejezdech, nevhodný způsob předjíždění, nedostatečnou kontrolu stavu vozidla a upevnění nákladu a nerespektování limitů doby řízení a odpočinku.

Formou audio spotů vysílaných na rádiích oblíbených mezi řidiči kamionů (Kiss, Beat, Country a Dálnice) upozorňuje na výše zmíněné rizikové chování, a snaží se tak přispět k jeho eliminaci.

Na profesionalneboura.cz pak rozbor kritických situací doplňuje v odlehčené formě i komiks, jehož hlavní protagonista Český trucker s rysy Jamese Bonda s nadsázkou demonstruje stopařce, kam vede nedodržování bezpečnostních zásad a naopak, jak má vypadat respekt k pravidlům v praxi.

Co při přípravě projektu bylo nejsložitější, vysvětluje mluvčí Sdružení Martin Felix: „Asi nejtěžší bylo zvolit tón kampaně. V každém případě jsme se chtěli vyhnout mentorování, které spíš odradí, než motivuje. Nevolili jsme ani odstrašování tragickými následky, jehož emoční síla zapůsobí spíš na televizních obrazovkách než prostřednictvím rádia. Náš hrdina Český trucker, který promlouvá hlasem Jiřího Dvořáka (dabér Daniela Craiga v roli Jamese Bonda), hraje spíš na stavovskou čest profesionálů, kteří by na silnicích měli být ostatním příkladem.

Totéž platí i pro doprovodný komiks z pera Zdeňka Hofmana. Věříme, že i mírná nadsázka přispěje k posunu bezpečnosti na našich silnicích o krůček kupředu. Nejtěžších nehod s tragickými následky ročně zaviní řidiči těžkých nákladních vozidel sice méně než pět procent, ale nepochybně stojí za to bojovat o každý život.“

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!