Mýtný systém v Česku je připraven na povinnost elektronické identifikace u dopravců z ČR i ze zahraničí

8 července 2020, 10:38

Dopravci z České republiky musí od 1. července 2020 při vstupu do Zákaznické samoobsluhy systému elektronického mýtného ověřit svou totožnost pro přihlášení některým z identifikačních nástrojů, který je akreditovaný Národním bodem pro identifikaci a autentizaci. Podobná povinnost čeká v rámci zavádění elektronické identifikace v rámci EU také na dopravce z ostatních zemí.

Mýtný systém v Česku

Jako první začnou elektronickou identifikaci používat dopravci z Německa a Slovenska, přičemž o přesném termínu budou uživatelé včas informovaní prostřednictvím portálu Mytocz.

Ověření elektronické identity zahraničních uživatelů zajišťuje v České republice národní uzel eIDAS, který spravuje ministerstvo vnitra. Národní uzel prozatím v ostrém provozu ověřuje identitu uživatelů z Německa, které dosud jako jediná země prošlo kompletní integrací. Další země budou postupně přibývat. Na tuto povinnost ověření elektronické identity uživatelů ze zahraničí je připraven i mýtný systém v České republice, ve kterém je registrováno více než 335 tisíc vozidel s hmotností nad 3,5 tuny ze zahraničí.

Jakmile národní uzel eIDAS integruje do systému další zemi, zavede provozovatel mýtného systému povinnost elektronické identifikace také pro dopravce z této země. Technicky budou prokazovat dopravci ze zahraničí svou e-identitu přes portál eidentita.cz, stejně jako dopravci z České republiky.

Na integraci ostatních zemí a s tím související povinnost užívat elektronickou identitu upozorní s předstihem provozovatel mýtného systému na oficiálních stránkách. V případě potřeby získají zahraniční dopravci podporu přes call centrum, které je standardně dostupné v sedmi jazycích.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!