Český řidič dostal ve Velké Británii za pašování migrantů 10 let

16 prosince 2019, 14:07

Tento týden byl ve Velké Británii k 10 letům vězení za údajné pašování migrantů odsouzen český řidič kamionu Jan Žiga z Litvínova. Uvěřil pochybné nabídce jednorázového převozu matrací z Belgie do Británie, za což měl po dovezení zboží dostat 500 liber (zhruba 15.000 Kč).

„Případ se stal 9. června, a to u francouzského města Coquelles. Britové našli ve voze za umně skrytou přepážkou 21 Afgánců. Osobně o případu pana Žigy vím od letošního července, kdy se s námi spojila jeho přítelkyně. Rodině jsme pak pomáhali řešit celou situaci s úřady a advokátem,“ říká k případu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jež se dlouhodobě snaží řidičům kamionu pomáhat.

Běžence objevili až britští pohraničníci poté, co řidič prošel všemi kontrolami na francouzské straně i kontrolou se psy na britské straně. Podezření vzniklo až při náhodném rentgenování vozů, kdy jeden z 8 snímků ukázal nezvyklou dutinu a došlo proto k podrobné kontrole. Zdechovský připomíná, že za podobný čin dostali dva čeští řidiči ve Francii 2 roky odnětí svobody. Už tyto tresty ale byly nezvykle vysoké, v Anglii řidiči dosud dostávali jen velmi vysoké pokuty.

 „Nyní s rodinou a advokáty budeme řešit, zda se řidič odvolá nebo se rovnou pokusíme zajistit co nejrychlejší převoz k výkonu trestu v České republice, kde jej rodina bude moci snáze navštěvovat,“ doplňuje Zdechovský. Ten je v kontaktu s českými i britskými úřady a o celé kauze informoval i ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD).

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!