AutoSAP: Výroba a odbyt vozidel od ledna do dubna 2019 jsou na stabilní úrovni, v dubnu došlo k meziročnímu růstu

22 května 2019, 11:02

Sdružení automobilového průmyslu přináší tradiční přehled o výrobě a odbytu motorových vozidel za období od 1. ledna do 30. dubna 2019.

Od začátku roku do konce dubna bylo v České republice vyrobeno celkem 492.065 motorových vozidel, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku znamená velmi mírný pokles (o necelé jedno procento). Výrazně se dařilo zejména kolínské TPCA, která meziročně posílila o 9,1 %, ale úspěšné období zažívají tradiční výrobce motocyklů JAWA s téměř dvojnásobnou produkcí oproti prvním čtyřem měsícům loňského roku a IVECO, kterému se daří jak v celkové výrobě (+ 6,5 %), tak v tuzemských prodejích (+ 98,6 %) i exportu (+ 10,9 %).

AutoSAP: Výroba a odbyt vozidel od ledna do dubna 2019

Autobusy

Produkci i odbytu autobusů se nadále daří. Společnosti Iveco ČR a SOR Libchavy realizovaly společně se společností KH Motor CENTRUM Opava výrobu 1.563 autobusů, což je o téměř 2,4 % více než vloni.

Firma Iveco ČR meziročně posílila ve výrobě na 1.455 ks autobusů a dařilo se jí jak v prodejích na tuzemském trhu (+ 98,6 %), tak i v exportu (+ 10,9 %). SOR Libchavy vyrobila od ledna do dubna letošního roku přesně 100 autobusů, z toho v ČR prodala 89 kusů.

Zdeněk Petzl, výkonný ředitel AutoSAP, komentuje dosavadní vývoj: „Přes pomalejší rozjezd ze začátku letošního roku jsou výrobci opět na samé hranici svých výrobních kapacit. I když jsme v období prvních čtyř měsíců letošního roku zaznamenali pokles, letošní dubnová produkce osobních vozů výrazně překonala tu loňskou o 7,6 %. S ohledem na silnou proexportní orientaci našeho automobilového průmyslu je to dáno jak pozitivním dubnovým vývojem na významných evropských trzích (Španělsko, Itálie a Francie), tak i dobrou konkurenceschopností tuzemských vozidel. Výrobci tak vykazují solidní výsledky, kterými i nadále táhnou českou ekonomiku vpřed.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!