Pokuty za pašování migrantů mohou přijít i po šesti letech

22 října 2019, 9:39

Pokuta za údajné pašování migrantů může řidičům kamionů přijít až po šesti letech od incidentu, a to zásadně ve formě obyčejného dopisu v angličtině. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) proto varuje všechny řidiče kamionů a dopravní firmy, kterým v minulosti našli britští policisté ve vozech běžence, aby situaci nepodcenili, schovávali si dokumenty a vše okamžitě řešili. Důsledky nevyjádření se k dopisu totiž mohou být tragické.

„V posledních dnech se na mě obrátili hned tři řidiči a dvě firmy s tím, že jim z Anglie přišla pokuta za údajné pašování migrantů, kdy se ale incident stal už před třemi lety. V České republice by přitom takový čin byl už promlčený, v Anglii je ale lhůta 6 let,“ sděluje europoslanec Tomáš Zdechovský, který se případy sporných sankcí pro řidiče kamionů dlouhodobě zabývá.

„Dopisy navíc přišly obyčejně, nikoliv doporučeně nebo přímo do rukou adresáta, jak lidé u podobných dokumentů očekávají. Platí ale tzv. fikce doručení, takže pokud by pokutu řidiči ignorovali, vystavují se riziku pozdějšího mezinárodního vymáhání dluhu přes celní správu,“ doplňuje Zdechovský, podle kterého si byly případy velmi podobné.

Řidiči dostali 600 – 1.000 liber za jednoho nalezeného černého pasažéra, takže výsledná pokuta se většinou rovnala výši jejich platu řidiče za půl roku. Ve většině případů přitom měli vůz zabezpečený a vyplňovali předepsané kontrolní listy. Všichni i bez problémů absolvovali několik kontrol na francouzské straně, kdy běžence objevili až britští psovodi.

Řidiči by si měli nechávat důkazy u sebe

„Chtěl bych všechny řidiče hlavně varovat, aby počítali s tím, že pokuta skutečně může přijít až po tolika letech a je proto nutné si uschovat všechny dokumenty, fotky případně poškozených kamionů, kontrolní listy, výpisy z tachografu, potvrzení o absolvovaných bezpečnostních školeních i potvrzení o tom, že vůz měl kromě zámků i celní lanko a plombu. V jednom případě se totiž stalo, že řidič odevzdal vše firmě, z níž v mezičase odešel a ona zkrachovala. A bez důkazů nemá sepsané odvolání příliš velkou šanci na úspěch,“ varuje dále Zdechovský, který řidičům také radí, aby dokládali neschopnost splatit do dvou měsíců nezřídka astronomicky vysoké pokuty přes potvrzení o příjmech od současného zaměstnavatele a výpisy z banky.

„Jediná dobrá zpráva na těchto pokutách je to, že se řidiči mohou odvolat jen formou zaslání e-mailu na adresu přestupkového týmu, což je zdarma. Až druhá možnost je soudní cesta, kdy se ale platí poplatek 140 liber a šance na úspěch je vyšší jen nepatrně. Oboje se ale musí stihnout do 28 dnů ode dne, kdy byla pokuta vystavena, ne ode dne, kdy řidiči dopis dostanou,“ doplňuje závěrem Zdechovský, který poslal ohledně situace dopis britskému velvyslanci, snaží se téma opětovně dostat k diskuzi v příslušných výborech a podal i interpelaci ke Komisi.

Dopis Tomáše Zdechovského českému velvyslanství v UK ke stažení nebo k nahlédnutí ve formátu PDF. 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!