Buggyra na Dakaru táhne za jeden provaz, jezdce těší čeští fanoušci

10 ledna 2023, 14:14

Posádky týmu Buggyra ZM Racing využily volného dne na Rally Dakar k odpočinku a také umožnily nahlédnout pod pokličku dění na slavné soutěži.

Buggyra na Dakar 2023

„Je to zatím fantastický Dakar. Je dobře, že je těžký. To je duch Dakaru, což je podle mě správné. Tempo je ohromné. Až v cíli se ukáže, kdo to svým způsobem přežil. V našem týmu jsme měli předsevzetí, že první půlku soutěže nebudeme blbnout. Všechny jezdce se nám nepodařilo udržet na uzdě a z toho vyplynuly technické problémy. Ty ale mají všichni. Poučili jsme se z toho, naučili se nové věci,“ zhodnotil dosavadní průběh Rally Dakar šéf Buggyry Martin Koloc.

Zároveň pochválil všechny piloty a celý tým Buggyra ZM Racing.

„Jezdci odvádějí dobrou práci. Vůbec celý tým do jednoho funguje výborně. V tomhle směru jsme se posunuli. Nemáme žádné vnitřní týmové skupinky, které by vytvářely různé divné nálady, což se nám v minulosti stávalo. Všichni táhnou za jeden provaz. Máme spoustu nových lidí v týmu, to vidím jako přínos. Tým si sedá, připravujeme nové parametry a připravujeme se na dlouhý běh,“ dodal Koloc.

Martin Šoltys má teď pifku na pořadatele, kteří posádku jeho Tatry 815 obdařili už 45 minutami penalizací. „Technika je v pohodě, ale trápím se s pořadateli. Začalo to tím, že jsme dostali 15 minut penalizaci za to, že jsme vzali kontrolní body na přeskáčku. Včera večer jsem v bivaku zjistil dalších 30 minut trestu za to, jak byl jeden z členů mé posádky vyfotografován s tím, že nemá ty správné hodinky, které dostal od organizátorů. Nejdřív jsem si myslel, že to je legrace, ale ona to sranda nebyla. Navíc jsme za to dostali i podmíněné vyloučení,“ uvedl jezdec týmu Tatra Buggyra ZM Racing.

„Já se cejtím jako starej vůl, ale snáším to dobře. Trochu mě bolí záda, ale zvládám to dobře,“ prohodil se smíchem Jaroslav Valtr, který pilotuje Tatru Phoenix.

Poté se další člen týmu Tatra Buggyra ZM Racing rozpovídal o důležitosti pozice navigátora. „Musím mít k němu absolutní důvěru a respekt. A to já k Rendovi Kiliánovi mám. Je to zkušený navigátor, navíc výborný mechanik, který dokáže identifikovat závady. Je to obrovský pohodář, což mi dodává velkou jistotu při řízení. Vybral jsem si ho pro to, jaký je člověk. Je to obyčejný skromný kluk. V kabině neřekne absolutně slovo navíc, spíš mě ještě povzbudí a popožene mě dopředu,“ chválil Valtr.

Šestinásobný šampion Dakaru Josef Macháček popsal dvě „krizovky“, které ho zatím na Dakaru potkaly.

„V jedné etapě jsme přicházeli o řemeny. Měl jsem poslední a trnul, co bude. To bylo takové nepříjemné. A včera jsme ztratili roztahovák na výměnu řemenu, což by bylo hodně nepříjemné. Taková malá věc by nás zastavila dlouhou dobu,“ vysvětlil.

Také on měl výtku k pořadatelům, konkrétně k jejich mediálnímu týmu

„Včera mě překvapili oficiální dakarští novináři, kteří se pohybovali s kamerou přímo v trati a nechtěli se vůbec uhýbat,“ řekl jezdec speciálu Buggyra Can-Am DV 21.

Všichni tři piloti se shodli na tom, že je moc těší podpora českých fanoušků přímo v dějišti Rally Dakar.

Roman Krejčí, navigátor Martina Šoltyse, považuje letošní Dakar za velmi náročný.Že je letošní Dakar tvrdší, vědí už také také účastníci kategorie Classic. Zde hájí barvy týmu Tatra Buggyra ZM Racing pilot Radovan Kazarka s Tatrou Puma.

To, že Dakar Classic přestal být jen čistě soutěží pravidelnosti, oceňuje i Kazarkův navigátor, legendární veterán Josef Kalina. „Od loňska výrazně přitvrdili. Některé pasáže jsou už vysloveně dakarské. Musím pochválit Radovana, že to tam kroutí docela slušně. Když máte v terénu v poměrně náročných zatáčkách průměr 70 km/h. tak už se uhání dakarským stylem,“ uvedl 73letý navigátor.

Naopak Tomáš Kazarka je na Dakaru nováček. Se svým tátou Radovanem pravidelně konzultuje dění v soutěži.

„Hlavně na konci etapy si dáme navzájem vědět, jak se nám dařilo. Hovoříme o tom, jak se jelo v dunách, jakou máme strategii a podobně. Pokud nám to čas dovolí, tak se setkáváme. Bavíme se spolu, nemáme žádnou tichou domácnost (smích). Samozřejmě, když jsme jednou přijeli v jednu ráno a oni už spali před brzkým startem, tak se nedá pohovořit,“ řekl navigátor Tatry Phoenix, kterou řídí další Slovák, Róbert Kasák.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!