Zimní údržba palivového filtru u těžkých užitkových vozidel

24 ledna 2024, 14:53

Palivový (naftový) filtr hraje klíčovou roli v palivových systémech těžkých užitkových vozidel. Jeho hlavním úkolem je zachytit veškeré nečistoty přítomné v palivu, které by mohly poškodit motor. Vzhledem k tomu, že užitková vozidla jsou velmi důležitými pracovními prostředky, mohlo by jakékoli přerušení jejich provozu znamenat značné náklady. Z tohoto důvodu doporučuje společnost UFI Filters správnou údržbu palivového filtračního systému, a to hlavně v zimním období.

Filtr UFI

Nízké teploty totiž mohou vést k tvorbě krystalických parafínových částic v motorové naftě, které by mohly zablokovat filtr a způsobit problémy s motorem. Proto je důležité používat zimní naftu, která zůstává tekutá i při nízkých teplotách, nebo arktickou naftu pro použití při extrémně nízkých teplotách. Ta by měla být kombinována s kvalitním filtračním systémem, který odpovídá systému instalovanému v původním vybavení vozidla.

Jaké jsou příznaky ucpaného palivového filtru?

Ucpaný palivový filtr může způsobit řadu problémů, včetně těchto:

  • ztráta výkonu motoru
  • špatné zrychlení
  • obtížné startování
  • neobvyklé zvuky a černý kouř z výfuku
  • vyšší spotřeba paliva

Volba méně kvalitního výrobku při údržbě vozidla za účelem úspory peněz se nemusí vzhledem k možným nákladům při neplánovaném odstavení vozidla vyplatit. Proto je nezbytné důvěřovat výrobci náhradních dílů, který spolupracuje přímo s výrobci vozidel, jako je například společnost UFI Filters, nabízející zákazníkům na aftermarketu produkty stejné kvality jako originální vybavení.

U nákladních vozidel má zásadní význam volba správného filtru. Tato vozidla často používají jak předfiltr, tak hlavní filtr. Předfiltr má za úkol oddělit vodu a chránit nízkotlaké čerpadlo, zatímco hlavní filtr plní funkci jemné filtrace a chrání vysokotlaké čerpadlo a vstřikovače.

Závěrem lze říci, že údržba palivového filtru je pro nákladní vozidla klíčová, a to především v zimě. Pravidelné výměny pomáhají chránit motor, zlepšit účinnost vozidla a optimalizovat spotřebu paliva, což pomáhá vyhnout se nuceným odstávkám a nákladným opravám. Věnování pozornosti všem signálům ucpaného filtru a důvěře v originální kvalitní náhradní díly pomůže udržet vaše vozidlo v perfektním stavu.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!