Jsou ty filtry stejné?

14 dubna 2021, 12:04

Ty filtry přece vypadají jinak! Co mi to zase poslali! Krátká historie malé konstrukční změny, která způsobila velké zmatky mezi mechaniky, kteří chtěli vyměnit vzduchový filtr u vozů řady Mercedes-Benz Actros MP4 a MP5.

vzduchový filtr u vozů Mercedes-Benz Actros

Společnost Hengst, výrobce filtrů pro osobní i nákladní vozidla, obdržela od klientů mnoho dotazů ohledně vzduchového filtru pro Mercedes Actros MP4/MP5. Všechny pochybnosti se týkaly vzhledu uvedeného filtru, který se lišil od vzhledu filtru vyjmutého z vozidla nebo filtru dříve zakoupeného od distributora. Překvapení a ustaraní automechanici si položili otázku, zda je možné použít filtr, který nyní našli v krabici. Nejčastěji trvali na výměně filtru za předchozí verzi s „ploutví na zadní straně“.

Dilema, které obtěžovalo mnoho mechaniků opravující vozy Mercedes-Benz Actros MP4 a MP5, se stalo tak vážným, že raději začali vyhledávat „starší“ verzi filtrů E1059L a E1060L01 (s takzvanou ploutví) u různých distributorů, což mělo za následek rychlé vyprodání jejich zásob. To nakonec donutilo servisy instalovat novou verzi bez zmíněné „ploutve“.

modifikace vzduchového filtru pro Mercedes Actros MP4 / MP5

Tato situace podnítila Hengst sepsat několik slov o tom, jak často se řídíme vzhledem a nikoli funkčností nebo technickými vlastnostmi produktu. Jsme v sezóně jarních kontrol a tak přicházíme s informacemi, které vám pomohou zorientovat se při nákupu a instalaci filtrů E1059L a E1060L01 bez tzv. „ploutve“.

Co se změnilo ve filtrech pro vozy Mercedes-Benz Actros MP4 a MP5?

Odpovídajíc jedním slovem, kromě odstranění tzv. „ploutve“ se nezměnilo vůbec NIC. Vzhledem k tomu, že nejnovější výzkum ukázal, že „ploutev“, odborně nasávač vzduchu, nemá žádný vliv na funkčnost systému sání, bylo možné upravit vzhled filtru a odstranit nadbytečný prvek. Minulý podzim byly provedeny úpravy filtrů OE a OES montovaných v prvovýrobě.

modifikace vzduchového filtru E1059L pro Mercedes Actros MP4 / MP5

Tato změna vedla také k úpravám produktů u výrobců prodávajících filtry na nezávislém trhu s náhradními díly. Společnost Hengst provedla ve svých laboratořích nezávislé testy, které potvrdily, že mezi výkonem verze vzduchového filtru s ploutví nebo bez ní není absolutně žádný rozdíl. Bez ohledu na verzi zůstávají zachycené nečistoty bezpečně uloženy uvnitř filtru. Tyto filtry se vyznačují extrémně vysokou účinností separace v kombinaci s velmi nízkou tlakovou ztrátou. Optimální funkčnost vzduchových filtrů E1059L a E1060L01 zaručuje jedinečná struktura povrchu filtru, nikoli vyčnívající část krytu. Nový design filtru navíc usnadňuje instalaci v úzkých prostorech, poskytuje dobrou manipulaci a ochranu proti oděru.

Montáž náhradních dílů na základě jejich vzhledu, názvu nebo modelu automobilu, která není podložena podrobnými identifikačními údaji, může být někdy složitá. Na jedné straně máme situace, kdy produkty vypadají stejně, jako například olejové filtry H200W10 a H200W40 používané ve vozidlech RVI nebo Volvo. Ty vypadají shodně a odpovídají svou velikostí, kvůli čemuž se často zaměňují, i když by tomu tak nemělo být, protože tyto filtry mají různou absorpci nečistot a přesnost filtrace. Na druhou stranu máme dva produkty, které, stejně jako výše popsané vzduchové filtry, vypadají odlišně, avšak jejich vzhled nemá vliv na instalaci nebo funkčnost. Proto je důležité vždy hledat díly podle VIN a ročníku vozidla, jakékoli pochybnosti zkontrolovat v katalozích výrobců. Zároveň také důvěřovat výrobcům, že všechny změny jsou zaměřeny na zlepšení, nikoli na zhoršení funkčnosti daného produktu.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!