Proč je pro automobil důležitý převodový olej

12 února 2021, 11:45

V převodovkách automobilů dochází ke kontaktu kovu s kovem, což produkuje teplo a způsobuje opotřebení součástek. Převodový olej pomáhá chránit tyto pohyblivé části snížením tření a odvodem tepla. Pravidelná výměna převodového oleje automobilu je nezbytnou údržbou, která prodlužuje životnost vozu a pomáhá vyhnout se nákladným opravám.

Převodovka

K čemu se používá převodový olej?

Převodový olej je mazivo navržené pro použití v převodovkách, manuálních převodovkách, převodovkách typu transaxle a převodových skříních automobilu nebo kamionu. Převodový olej napomáhá hladkému chodu převodovky. A co je důležitější, pomáhá chránit kritické vnitřní součásti převodových systémů vozidla před poškozením opotřebením a teplem.

Nedostatečné mazání může mít za následek obrušování, korozi, odírání a důlkovou korozi důležitých součástí hnacího ústrojí. Toto zhoršení může ohrozit výkon vozidla, a nakonec vést k nákladným opravám. Převodový olej a motorový olej nejsou totéž a nejsou zaměnitelné. Převodový olej je speciálně vytvořen pro použití na převody. Motorový olej… uhádli jste – je určen pro motory.

Jak zjistím, který převodový olej použít?

Nejprve si přečtěte návod k použití. Specifikace převodového systému se mohou automobil od automobilu lišit. Použití nesprávného převodového oleje může mít za následek špatné vlastnosti, nebo dokonce poškození vnitřních součástí, proto je důležité používat pouze převodový olej doporučený výrobcem vozidla.

Americký ropný institut hodnotí převodové oleje podle celkových vlastností a převodové oleje třídy GL-4 a GL-5 jsou na trhu nejběžnější. Drtivá většina automobilů vyžaduje převodový olej GL-4. Těžká vozidla a výkonné automobily, jako jsou nákladní auta a sportovní automobily, mohou vyžadovat převodový olej GL-5.

Co se stane, když nevyměňujete převodový olej?

Pokud neprovádíte výměnu převodového oleje podle rozpisu doporučeného výrobcem, riskujete vážné poškození převodovky a dalších převodových systémů vozidla. Důsledkem by mohla být značně nákladná nutnost výměny dílů a opravy převodovky.

Vlastnosti převodového oleje se časem zhoršují. Manuální převodovky a další převodové systémy fungují na principu kontaktu kov na kov. Přirozené tření omílá tyto pohyblivé části a v převodovém oleji se pomalu hromadí malé kovové částice. Tyto faktory nakonec ohrožují mazací vlastnosti převodového oleje, takže pokud není převodový olej pravidelně vypouštěn a vyměňován, zkrátí se tím životnost převodovky.

Jak často by se měl vyměňovat převodový olej?

Nejprve si přečtěte návod k použití, ale pokud používáte automobil za normálních podmínek, měli byste nechat v automatické převodovce vyměnit převodový olej každých 48.000 až 80.000 km a v manuální převodovce po ujetí 96.000 až 160.000 km. Pokud pravidelně vystavujete své vozidlo náročným podmínkám, jako je tažení nebo jízda v bahně, možná budete muset převodový olej měnit každých 24.000 km.

Jaké jsou známky toho, že by se měl převodový olej vyměnit?

Při řazení rychlostních stupňů věnujte pozornost tomu, jak se převodovka chová. Dochází k prokluzu a bušení? Podivný zápach spáleniny nebo kňučení či slyšitelné odírání jsou také příznaky, že byste měli vyměnit převodový olej. Sledujte netěsnosti, protože mohou naznačovat znečištěný olej. Pokud je převodový olej tmavý nebo drsný, je nutné jej vyměnit. Na palubní desce je svítící kontrolka „zkontrolujte motor“ nakonec vždy znamením, že něco pod kapotou vyžaduje vaši okamžitou pozornost.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!