První CNG autobusy Scania Citywide LE v provozu už i v České republice

, 13 ledna 2017, 12:49

Moravskoslezská společnost 3ČSAD rozšířila svůj vozový park o autobusy Scania. Dva nové komfortní a ekologické autobusy Scania Citywide LE na stlačený zemní plyn (CNG) budou obsluhovat příměstské linky mezi Ostravou, Havířovem a Orlovou.

CNG Busy Scania Paskov_main

Jsme velmi rádi, že obyvatelé Moravskoslezského kraje mají možnost cestovat s našimi moderními autobusy Scania Citywide – jako první v České republice,“ poukázal na prvenství regionu James Armstrong, generální ředitel Scania Czech Republic. „Zároveň jsme vděční za tuto příležitost. Umožňuje prokázat kvality našich produktů a služeb – konkrétně pohodlnost, bezpečnost a spolehlivost pro cestující, ale také vyšší dobu provozuschopnosti, úsporu paliva a lepší komfort pro řidiče, tedy benefity na straně provozovatele, no a v neposlední řade – udržitelné řešení s nízkými emisemi pro společnost a životní prostředí. Ve všech těchto oblastech se snažíme maximálně podporovat podnikání našich obchodních partnerů.

Dvanáctimetrové modely, částečně nízkopodlažní (LE – „low entry“), s 5-válcovým plynovým motorem Scania o výkonu 206 kW při 1900 ot./min., s 6-stupňovou automatickou převodovkou ZF Ecolife, každý pro 39 sedících a 32 stojících pasažérů, mají nejlepší předpoklady tyto ambice naplnit. Samozřejmostí je otočné sedadlo pro řidiče, integrovaná rampa pro invalidní vozík, samostatná klimatizace v prostorech pro cestující a pro řidiče, nebo USB nabíječky pro mobilní zařízení – k dispozici pro cestující. Provozovatel veřejné dopravy na severovýchodě země očekává také vyšší životnost a lepší životní cykly autobusů. Klíčové bude sledovat a vyhodnocovat technická a provozní data.

Prostorné autobusy Scania Citywide LE, v příznačných barvách moravskoslezského dopravce – bílé a zelené – byly dodány včetně šestiletého servisního kontraktu. „Jsme si vědomi, že očekávání zákazníka na provoz těchto nových autobusů jsou vysoká. V kombinaci s vysokou kvalitou našich poprodejních služeb kam patří např. Scania Fleet Management, servisní kontrakty, ale také průběžné školení řidičů s následnými individuálními konzultacemi, věříme, že tato očekávání budou naplněna,“ doplňuje Lukáš Martinů.

Autobusy modelové řady Scania Citywide lze vyrobit v různých délkových variantách od 10,9m do 18,1m. Nejdelší verzi představuje kloubový autobus. Alternativou částečně nízkopodlažního provedení (LE) nasazeného na cestách Moravskoslezského kraje je verze LF („low floor“ – plně nízkopodlažní). Scania CNG motory patří k nejlepším na trhu a Scania je s nimi velmi úspěšná v tendrech v západní Evropě. Na výběr jsou také motory spalující všechny dostupné druhy paliv (nafta, bionafta, CNG, ethanol, a také jako hybrid).

Související články

Scania testuje rychlé bezdrátové nabíjení v městském provozu
Scania testuje rychlé bezdrátové nabíjení v městském provozu

Ve Skandinávii se v současnosti zavádí první autobusová linka s bezdrátovým (indukčním) nabíjením na zastávkách. V rámci snahy o hledání nových udržitelných řešení veřejné dopravy ve městech bude ve švédském Södertälje jezdit nově vyvinutý elektrický hybridní autobus Scania jako součást pravidelné městské dopravy.

Autobusy Scania na veletrhu CZECHBUS 2016
Autobusy Scania na veletrhu CZECHBUS 2016

Společnost Scania se v listopadu účastnila středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy, garážové a servisní techniky – CZECHBUS 2016. Jeho 6. ročník se již tradičně konal na výstavišti v Praze – Holešovicích.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!