Scania rozšiřuje svou nabídku elektrických nákladních vozidel o další řešení

10 dubna 2024, 13:27

Společnost Scania pokračuje v rozšiřování nabídky čistě elektrických nákladních vozidel a představuje další elektrická pohonná ústrojí, konfigurace náprav a možná provedení kabiny i řadu řešení pomocného pohonu. Nabídka společnosti Scania nyní výrazně přesahuje původní sortiment, který zahrnoval především vozy pro městskou distribuci. 

Scania vozidlo

Při pohledu na komponenty a řešení, které Scania v této fázi představuje, by měli zpozornět dopravci a přepravci v oblasti distribuce nebo stavebních činností. Nabídka tandemové nápravy u elektrických vozidel znamená, že lze na jejich základě konfigurovat sklápěče, hákové nosiče, autodomíchávače a řadu dalších nástaveb, aniž by bylo nutné obětovat trakci nebo nosnost. Současně Scania představuje řadu různých řešení pro napájení hydrauliky a dalších zařízení.

Dvě verze elektrického pohonného ústrojí EM C1-2, 210 kW a 240 kW, které Scania nyní představuje, se navíc hodí pro některé stavební provozy. Jejich výkon (285 k nebo 326 k) totiž odpovídá typickým specifikacím pro nákladní automobily používané místními samosprávami. Model EM C1-2 je fyzicky kratší než jeho výkonnější sourozenci, což vytváří prostor pro baterie a/nebo vybavení, jako jsou opěrné nohy.

Kombinuje nízkou hmotnost s vysokým výkonem, velkým točivým momentem a plynulým přenosem výkonu díky dvoustupňové převodovce. Je ideální pro distribuční dopravu v městském prostředí, ale stejně dobře jej lze využít v řadě dalších oblastí, jako je např. rozmanitá škála vozidel využívaných místní samosprávou k údržbě. Pro typický nákladní vůz pro distribuční dopravu se používá označení Scania 24 P (pokud se jedná o verzi 240 kW).

„Kdybych ho měl srovnat s dieselovým motorem, je to ekvivalent devítilitru,“ říká Fredrik Allard, senior viceprezident a vedoucí oddělení elektromobility ve společnosti Scania. „Jedná se elektrický vůz, který najde vhodné uplatnění v nekonečné škále provozů, protože je lehký a flexibilní, ale zároveň výkonný. Má jeden permanentní magnet, dvoustupňovou převodovku a na svou velikost má vysoký točivý moment. Vyznačuje se ovladatelností a plynulostí, kterou řidiči od elektrického pohonu očekávají.“

Trh s elektromobily dozrává v některých oblastech rychleji než v jiných. Většina z nich souvisí s dostupností nabíjecí infrastruktury (a přístupem k napájení). Najít vhodné řešení nabíjení však nemusí být složité: Scania zákazníka celým procesem v této oblasti provede a pomůže mu takové vhodné řešení zavést.

„Často se setkáváme s mylnou představou, že nabíjení je složitější, než tomu ve skutečnosti je,“ říká Allard. „Řada zákazníků si vystačí se standardním řešením nabíjení v depu a můžeme jim poradit s jeho návrhem a výstavbou.“

Další oblastí, která zpočátku představovala při přechodu na elektrický pohon určitou výzvu, je pomocný pohon (PTO). Efektivní a odolné PTO jsou v rámci řady provozů nezbytností. Scania proto nyní přidává celou řadu řešení v této oblasti.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!