Sté narozeniny tachografů. Jak vypadal první tachograf? Jaká je jeho budoucnost?

11 července 2023, 14:35

V roce 1923 poprvé zaznamenal nějaký přístroj čas jízdy a stání vozidla na kotoučovém grafu. Od prvního tachografu k dnešním přístrojům nejnovější generace uplynulo 100 let. Podívejte se na historii tachografů zpracovanou značkou Continental.

Velké změny ke 100 letům vynálezu

Rok 2023 přináší pro společnost Continental dvě významné události ze světa tachografů. První událost se odehrála přesně před 100 lety v německém Villingenu, kdy otec tachografu VDO Dr. Herbert Kienzle vynalezl první zařízení, které dokázalo zaznamenávat čas jízdy i stání vozidla. Druhá událost? Technologická společnost vybaví první užitková vozidla novým tachografem DTCO 4.1, modernizovanou verzí chytrého tachografu, právě včas před termínem 21. srpna 2023. Tím bude zahájena tříletá modernizační kampaň vyžadovaná Balíčkem mobility EU.

„Žádný jiný přístroj v kabině užitkového vozidla nezměnil každodenní život na evropských silnicích tak jako tachograf. Díky němu se konkurence v dopravní logistice stala spravedlivější, pracovní podmínky řidičů bezpečnější a správa vozového parku efektivnější,“ říká Ismail Dagli, vedoucí obchodní jednotky Smart Mobility společnosti Continental. „Jsme velmi hrdí na to, že můžeme v této tradici pokračovat v našem závodě ve Villingenu s tachografem DTCO 4.1 a dalšími modely.“

Před 100 lety hodiny Autorex poprvé zaznamenaly dobu jízdy a stání.

Od dynastie hodinářů k lídrovi evropského trhu

Kořeny tachografů VDO sahají do Schwarzwaldu. Právě tam před 100 lety vynalezl Dr. Herbert Kienzle v továrně Kienzle Uhrenfabrik hodiny Autorex – první přístroj, který dokázal zaznamenávat časy jízdy a stání současně na pokoveném grafickém číselníku, přímého předchůdce TCO 1 (TCO je zkratka pro tachograf). Jako příslušník hodinářské dynastie Schwenningenů, díky zděděnému talentu pro měření času, vzdálenosti a rychlosti, byl vynálezce při své práci mimořádně přesný a precizní. V průběhu desetiletí prošel tachograf dalším technologickým vývojem a byl přizpůsoben novým regulačním podmínkám. Z kruhového tvaru hodin se krok za krokem stala plochá krabička, která dnes připomíná autorádio. Princip odstředivého kyvadla původně používaný k měření rychlosti byl nahrazen mnohem přesnějším principem vířivých proudů.

V 50. letech 20. století se tachograf VDO, zde TCO 8, oficiálně stal kontrolním přístrojem.

Dnes se již údaje z tachografů nezaznamenávají analogově na ciferník, ale ukládají se digitálně do paměti zařízení a v některých případech se v reálném čase přenášejí do cloudu. V roce 2023 se již konečně shromažďované údaje nebudou omezovat na rychlost, dobu jízdy a stání a ujetou vzdálenost, ale budou pokladnicí dat z mnoha různých oblastí činnosti vozidla, která budou se správnými službami poskytovat skutečnou přidanou hodnotu z hlediska efektivity, bezpečnosti a dodržování předpisů.

Společnost VDO, která je od roku 2007 součástí skupiny Continental, dobyla evropský trh s tachografy VDO. Miliony užitkových vozidel v mezinárodní dopravě dnes používají některý z tachografů vyvinutých a vyráběných v závodě ve Villingenu. Sortiment výrobků ze Schwarzwaldu však již netvoří pouze hardware. S platformou VDO Fleet management, dalšími zařízeními pro připojení a novými nabídkami služeb založenými na datech z tachografů se společnost Continental považuje za partnera pro dodržování předpisů a zvyšování efektivity v dopravní logistice.

Odpočítávání do zavedení DTCO 4.1 je v plném proudu

S novou inteligentní verzí má digitální tachograf poprvé ve své historii funkci monitorování, která přesahuje rámec zaznamenávání pracovních a manipulačních časů. Tachograf DTCO 4.1 pomáhá monitorovat a prosazovat nové požadavky Balíčku pro mobilitu EU 1, jejichž cílem je zlepšit bezpečnost a pracovní podmínky v dopravní logistice. Mezi tyto požadavky patří také prokazování kabotážních jízd a vysílání pracovníků – zjednodušeně řečeno nasazení mimo domovskou zemi.

„Pro nás bylo hlavní výzvou převést požadavky Bruselu do odpovídající technologie,” vysvětluje Matthias Kliché, vedoucí oddělení regulačních požadavků v segmentu Connected Commercial Vehicle Solutions. „A to se nám podařilo, protože tachograf DTCO 4.1 získal na začátku června 2023 oficiální schválení typu.”

Povinné v Evropě od srpna 2023: 2. verze inteligentního tachografu VDO DTCO 4.1

To znamená, že plánovanému uvedení produktu na trh 21. srpna 2023 již nic nebrání. K tomuto datu budou muset mít všechna nově registrovaná užitková vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny na palubě druhou verzi inteligentního tachografu. Následovat bude postupná modernizace užitkových vozidel používaných v mezinárodní dopravě v průběhu následujících tří let. Tato povinnost modernizace stanovená Evropskou unií je dalším “prvenstvím” v historii tachografů. Dosud nebylo nutné vyměňovat tachografy za nové generace.

Povinnost instalovat nová zařízení pravděpodobně vyvolá v autoservisech několik nárazových vln, protože dopravní a autobusové společnosti se budou snažit nainstalovat nové tachografy. Proto by si měli provozovatelé vozových parků co nejdříve domluvit návštěvu servisu za účelem modernizace tohoto zařízení.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Radim, 20 července 2023, 14:42 0 0

Tachografy již máme skladem a aktuálně začínáme s retrofitem !

Odpověď