Dopravní barometr od TIMOCOM: Patrný mírný obrat trendu

14 června 2023, 14:02

Při pohledu na údaje dopravního barometru od TIMOCOM za první čtvrtletí roku 2023 lze rozpoznat určitý mírný růstový trend. Poté, co bylo v prvních dvou měsících letošního roku umísťováno výrazně méně nabídek na přepravu zboží než v předchozím čtvrtletí, se jejich počet v březnu v celé Evropě výrazně zvýšil, a to o 42 procent. Poprvé od podzimu 2023 tak lze vypozorovat obrat trendu poklesu poptávky po nákladovém prostoru. Celé čtvrtletí je však stále o 25 procent pod úrovní čtvrtletí předchozího.

Nabídky nákladní přepravy v Evropě od TIMOCOM

O 24 procent více nabídek volných vozů v prvním čtvrtletí

V prvním čtvrtletí roku 2023 došlo k výraznému nárůstu počtu zadaných nabídek volných vozů. Ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku o 16 procent – ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2022 nárůst o 24 procent. Je to však spíše odraz nižší dostupnosti nabídek přeprav, a nikoli dodatečných kapacit na trhu. Ty jsou stále vzácné, v neposlední řadě kvůli nedostatku řidičů a celkové hospodářské situaci. To rovněž potvrzuje rostoucí trend předchozího čtvrtletí v uzavírání dlouhodobých smluv s poskytovateli služeb a snaze zajistit si dostupné kapacity.

Nabídky volných vozů v Evropě

„Celkově se zvýšil zájem o kontrakty. To lze vysvětlit mimo jiné vývojem posledních let, který opět vyvolává obavy z možnosti prudce rostoucích cen. I bez vysoké poptávky jsou ceny robustnější – příliš se totiž zvyšují náklady. V této souvislosti může úspěšná strategie v nadcházejících měsících spočívat mimo jiné v hledání dostupných kapacit na spotovém trhu a uzavírání smluv ve vhodnou dobu,” říká Prof. DR. Christian Kille, vedoucí studia na Technické vysoké škole Würzburg-Schweinfurt.

Kromě toho lze pozorovat, že navzdory vyššímu objemu nabídek nákladového prostoru a s tím rostoucí konkurenci vzrostla průměrná nabídková cena za přepravu v dálkové dopravě v celém Německu o více než 7 procent oproti předchozímu roku. V Evropě je pak vidět nárůst o téměř 3 procenta. Výrazně zvýšené náklady již neumožňují pokles cen na úroveň před koronavirem.

V procentuálním vyjádření je v prvním čtvrtletí tohoto roku poptávka a nabídka v celé Evropě do značné míry vyvážena. Poměr nabídek přeprav k nabídkám volných vozů byl v Evropě cca 59:41. Stejný obrázek je patrný i na domácím německém dopravním trhu.

„Nálada v německé ekonomice se celkově zlepšuje, ale zejména odvětví dopravy nadále čelí obrovským výzvám. Mnoho zákazníků přitom již začalo své dopravní strategie aktuální situaci přizpůsobovat. To se odráží i v objemu přeprav,“ říká Gunnar Gburek, Head of Business Affairs TIMOCOM.

Nabídky přeprav

Očekávaný nárůst nabídky volných vozů a přeprav

Vzhledem k současnému vývoji na dopravním trhu lze v nadcházejících svátečních týdnech, stejně jako v předchozím roce, opět očekávat výrazný nárůst nabídky přeprav i volných vozů.

„Tento trend bude pokračovat až do konce května, před začátkem prázdnin v Severním Porýní-Vestfálsku od konce června bude opět klesat. Zbytek roku 2023 a související vývoj jsou v současné době silně závislé na pokračujících trendech v hospodářství,“ říká Gunnar Gburek, Head of Business Affairs u TIMOCOM.

Odborníci na trh ve společnosti TIMOCOM také pravidelně zveřejňují aktuální vývoj a informace z dopravního trhu. V dopravním barometru analyzuje FreightTech společnost TIMOCOM od roku 2009 vývoj nabídky a poptávky na dopravním trhu v 46 zemích Evropy.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!