Scania představuje nové typy převodovek pro těžký provoz

10 května 2023, 12:14

Řadu převodovek Scania G25CM a G33CM rozšiřují dva nové přírůstky, které ve svém označení nesou písmeno „H“ (heavy, tedy těžký, náročný). Převodovky G25CH a G33CH přidávají robustnější planetové soukolí a nabízejí tak nejspíše nejlepší kombinaci odolnosti, hladkého řazení a spotřeby paliva na trhu.

Scania těžké nákladní vozy

Nejnovější generace automatizovaných převodovek Scania je známá svojí technickou vyspělostí. Když byla v roce 2020 představena, přinesla nejlepší parametry ve své třídě. Jedná se například o snížení spotřeby paliva a s tím spojené zvýšení efektivity, plynulé a rychlé řazení a nižší hmotnost. Jednou z jejich hlavních předností je široké spektrum převodových poměrů, které (spolu s odpovídající redukcí na zadní nápravě) zajišťuje, že motor může běžet v nízkých otáčkách a zároveň poskytovat plný točivý moment.

„Nabídka značky Scania pro těžké provozy nebyla nikdy silnější,“ říká Eduardo Landeo, produktový manažer Scania Trucks. „Nenabízíme jen širokou řadu motorů, máme i pestrou nabídku převodů zadních náprav a nyní nové ještě robustnější a odolnější převodovky. To znamená, že dokážeme ještě lépe vyhovět i těm nejnáročnějším a nejtěžším požadavkům odvětví nákladní dopravy.“

Optimální rovnováha

Nákladní vozidla pro těžké provozy s vysokou celkovou hmotností soupravy obvykle používají podvozek 6×4 s „krátkým“ převodem zadních náprav (3,5:1 a vyšší; někdy mnohem vyšší). V kopcovitých podmínkách nebo při vysokém valivém odporu to přináší velké zatížení na výstupní hřídel převodovky. Krátký převod, obvykle v kombinaci s nápravami s redukcemi v nábojích, je výhodný pro rozjezd vozidla. Díky němu je nákladní vozidlo silnější, ale motor při cestovní rychlosti pracuje na vyšší otáčky.

Převodovka Scania

Protože Scania však usiluje o nízké otáčky motoru a příznivou spotřebu paliva, je nutné najít optimální rovnováhu mezi převodem zadní nápravě a praktickým použitím vozidla. Nové převodovky pro těžké provozy jsou navrženy tak, aby ještě více nákladních vozidel mohlo používat rychlejší převody, a přitom mělo dostatečnou sílu.

Hliníkové, tiché a účinné

Převodovky řady G s technologií Scania Opticruise byly představeny v roce 2020 a staly se novým standardem v celém odvětví. Díky celohliníkové skříni a menším rozměrům jsou o 60 kg lehčí než jejich předchůdkyně a nabízejí také nižší hladinu hluku.

Řada G pomáhá provozovatelům ušetřit palivo díky sníženému vnitřnímu tření i tomu, že má pouze dva synchronizátory, protože používá pneumatické akční členy a hřídelové brzdy (celkem tři). Při spolupráci s inteligentním systémem řízení motoru, jako jsou nové řadové šestiválce Super, jsou převodovky řady G synonymem pro rychlé a přesné řazení.

Author: AnM
Journalist at TruckFocus.cz

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!