Mezinárodní logistický provider Dachser bude do konce roku 2022 zásobovat centra měst nejméně jedenácti evropských metropolitních regionů bezemisně. V současné době společnost své řešení Dachser Emission-Free Delivery implementovala v Německu ve Stuttgartu a Freiburgu a v norském Oslu. Přípravy nyní probíhají také v Praze, Berlíně, Mnichově, Paříži, Kodani, Madridu a portugalském Portu.
Řešení Dachser Emission-Free Delivery znamená, že firma standardně dodává všechny zásilky do definované oblasti v centru města bezemisně, obvykle do pěších zón. Na místě tak neprodukuje žádné polutanty nebo skleníkové plyny. Navíc jsou sníženy i hlukové emise. V prosinci 2018 byl pilotní projekt ze Stuttgartu oceněn v soutěži o udržitelné projekty městské logistiky pořádané německým Spolkovým ministerstvem životního prostředí.
Pro toto řešení společnost redefinovala své logistické procesy pro dodávky do center měst sběrnou službou. Na základě modulárního systému používá společnost dodávkové vozy a kamiony na elektrický pohon a také nákladní elektrokola, vždy na míru požadavkům každé lokální destinace. Elektrokola jsou speciálně navržena pro sběrnou službu a paletizované zboží s váhou do 250 kilogramů. Kamiony na elektropohon zavážejí mikrohuby – malé sklady poblíž centra města – nebo přímo dodávají zboží, které není vhodné pro elektrokola z důvodu své váhy nebo rozměrů, elektrokola začínají svoje rozvozové trasy v mikrohubu a primárně obsluhují pěší zóny.
„Rozšíření zásobování bez emisí do nejméně jedenácti evropských měst do konce roku 2022 je předehrou k řadě opatření, která v příštích letech zavedeme v rámci naší dlouhodobé strategie pro ochranu klimatu,” říká Stefan Hohm, Chief Development Officer, který je společně se CEO společnosti Burkhardem Elingem v DACHSERU zodpovědný za ochranu klimatu, a dodává, „přitom se spoléháme především na efektivní logistiku a technické inovace. Raději než v této oblasti působit sami, chtěli bychom spolupracovat s našimi zákazníky a partnery, kteří rovněž chtějí aktivně posouvat logistiku směrem k technologiím s nízkou nebo nulovou produkcí emisí. Jsme přesvědčeni, že to je jediná cesta k tomu dosáhnout dvoustupňového cíle Pařížské dohody i cílů pro ochranu klimatu Evropské unie a mnoha dalších zemí ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.”
Komentáře