Nutnost změny režimu na hranicích

, 15 dubna 2020, 12:11

Od úterního rána se na většině našich hraničních přechodů tvoří v důsledku nově zavedených opatření fronty kamionů v délkách několika kilometrů. Ty kromě dopravních komplikací znamenají pro řidiče mnoho hodin strávených v hygienicky nedůstojných podmínkách. Na dálnici D8 byla včera 20kilometrová fronta a dnes na mnoha přechodech jsou i nadále kolony v řádu několika hodin. A to je již standardní provoz.

V současné hektické situaci se v Evropě nárazově objevují komplikace na různých hranicích, které bývají rychle vyřešeny. Děje se tak v souladu s doporučením Evropské komise k tzv. Green Lanes reflektujícím nutnost bezproblémového přechodu hranic pro nákladní dopravu. Průjezd hraničními přechody  by včetně všech kontrol a zdravotních prohlídek pracovníků v dopravě neměl na vnitřní pozemní hranici přesáhnout 15 minut.

ČESMAD BOHEMIA oceňuje, že v rámci celoevropských opatření byl jako standard přijat i český dotazník pro řidiče, který režim na hranicích zjednodušil a urychlil. Nyní je ale žádat vládu o bezodkladnou změnu nového režimu hraničních kontrol, který má zajistit evidenci pohybu osob a kontrolovat, zda nepřekračují 14 dní pobytu v zahraničí. Jinak by tito lidé museli jít do karantény. Ve svých důsledcích ale tato plošná kontrola ohrožuje bezpečnost provozu a zvyšuje zdravotní rizika řidičů.

Generální tajemník ČESMAD BOHEMIA Vojtěch Hromíř k tomu dodává: „Chápeme někdy nutná nestandardní opatření na hraničních přechodech. Některá se však po zavedení ukazují jako nepřiměřená a zablokují mnohdy celý region. Řidiči kamionů jsou ve svých vozidlech uvězněni zbytečně. Přínos je sporný, drtivá většina z nich se vrací domů v řádu několika dnů a 14denní pobyt nepřekračuje. Žádáme proto ministerstvo vnitra o změnu zavedených postupů, která navrátí průjezdnost na naše hraniční přechody.“

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!