Czechtoll vydal v pondělí na hranicích 9 tisíc palubních jednotek, na mýtném vybral v první pracovní den více než 40 miliónů Kč

10 prosince 2019, 10:45

Nový satelitní mýtný systém zaznamenal od svého uvedení do provozu více než 3,5 milionu průjezdů vozidel s novou palubní jednotkou mýtnými úseky. Na mýtném vybral CzechToll během pondělního dne více než 40 milionů Kč. Díky přítomnosti dopravních policistů a podstatně lepší spolupráci řidičů, než společnost očekávala, byly zaznamenány jen mírné a krátkodobé komplikace v dopravě.

K 2. 12. se do nového mýtného systému registrovalo 322 tisíc automobilů, tedy více než 70 % z očekávaného počtu. Vydáno bylo více než 223 tisíc palubních jednotek. Během prvního pracovního dne vydal CzechToll na hraničních obchodních místech 9 tisíc palubních jednotek, aktivita na obchodních místech ve vnitrozemí byla minimální s ohledem na skutečnost, že již před startem systému provedli domácí dopravci registraci u 93 procent vozidel.

Nový systém vybírá mýtné efektivně, počet zaznamenaných incidentů je v poměru k celkovému provozu vozidel na zpoplatněných komunikacích minimální.

„Celní správa nasadila okamžikem spuštění nového mýtného systému všech 25 vozidel, které jsou v současné době v nepřetržitém provozu. Do dnešního rána bylo odhaleno 38 incidentů. Incidenty se týkaly chybějící palubní jednotky (16 případů), nebo chybně nastavené jednotky. Jeden případ, kdy ve vozidle chyběla palubní jednotka, byl předán do správního řízení,“ uvedla Martina Kaňková, tisková mluvčí Generálního ředitelství cel.  

I nadále platí varování před rizikem vzniku komplikací v dopravě u hraničních obchodních míst. Včera ani v průběhu dnešního dopoledne sice nevznikly díky přítomnosti dopravních policistů žádné nebezpečné situace, nejdelší kolona u Lanžhotu dosáhla dvou kilometrů, ale i v příštích dnech bude v místech registrací muset zastavit zvýšený počet nákladních vozidel ze zahraničí.

„Přes 130 tisíc vozidel, která projela na přelomu roků 2018 a 2019 Českou republikou a my s nimi počítáme ve statistikách očekávaného počtu registrovaných vozidel, ještě stále nemá registraci. Nevíme, zda budou projíždět Českem dnes, tento týden nebo až v lednu. Ale musíme být připraveni na to, že mohou přijet kdykoli. I proto nadále žádáme řidiče o opatrnost u hraničních přechodů, kde se místy mohou tvořit kratší kolony,“ uvedl Miroslav Beneš, tiskový mluvčí CzechToll.

Do opatření na zdvojnásobení kapacity hraničních obchodních míst investovala společnost CzechToll více než 60 milionů korun, v mimořádném režimu je do nich zapojeno řádově 700 pracovníků. Na hranicích je CzechToll připraven registrovat denně 15 tisíc řidičů bez nové palubní jednotky, dalších 65 tisíc řidičů denně pak může zaregistrovat své vozidlo ve vnitrozemí.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!