Evropský parlament balíček mobility schválil

5 dubna 2019, 9:46

Pro české dopravce je včerejší schválení pozice Evropského parlamentu k balíčku mobility dobrou zprávou. Umožňuje zahájení trialogu s velkou nadějí na úspěch díky blízkosti stanovisek Parlamentu a Rady.

ČESMAD Bohemia

Prezident Sdružení ČESMAD BOHEMIA Vladimír Starosta k tomu říká: „Naší nejvyšší prioritou je nastavení jednotných pravidel pro vysílání pracovníků. Proto velmi oceňuji dnešní výsledek. Velice děkuji především Pavlu Teličkovi, který vytvářel spolu se zpravodaji Kyllonen a Ertug finální znění zpráv, Martině Dlabajové, která odvedla obrovský kus práce, ale i všem dalším, kdo se na tomto výsledku podíleli. Nechci zapomenout ani na pana ministra Ťoka, protože prosincová dohoda z Rady ministrů napomohla i dnešnímu rozhodnutí Parlamentu. Snad dopadne dobře i trialog a my budeme moci jezdit po Evropě pod společnými pravidly místo 27 národních a velmi rozdílných úprav.“

Kompromis není ideální pro žádnou ze zájmových skupin a ještě bude dále rozvíjen v trialogu, ale čeští dopravci se s ním budou umět vyrovnat.

„Vyjmutí tranzitních, bilaterálních a omezeného počtu propojovacích třetizemních přeprav umožní našim dopravcům provádět přepravní kolečka bez plnění složitých předpisů pro vysílání. Kdo pojede do Španělska, pak sveze něco do Francie a odtud bude mít další přepravu domů, měl by být bez starostí. Také řidiči autobusů se v těchto pravidlech najdou. Zákaz 45hodinového týdenního odpočinku v kabině sice nevítáme, ale zkrácených odpočinků se netýká, což je dobře. Také úprava kabotáže je pro nás přijatelná,“ řekl k tomu generální tajemník Vojtěch Hromíř.

Zavedení minimální mzdy v Německu od roku 2015 a představení balíčku mobility v květnu 2017 přineslo spoustu náročné práce a vyjednávání, jež se dnes dostaly do svého závěru. Nyní bude v rukou vyjednavačů, k jakému výsledku dospějí v trialogu. Budou u toho i čeští zástupci a ČESMAD BOHEMIA bude vždy k dispozici pro odborné konzultace.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!